Flash News

Bota

E djathta ekstreme e Austrisë bojkoton fjalimin e Zelensky-t në Parlament

E djathta ekstreme e Austrisë bojkoton fjalimin e Zelensky-t në

Më shumë se 20 deputetë austriakë të ekstremit të djathtë dolën nga parlamenti gjatë një fjalimi të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

Politikanët nga Partia e Lirisë (FPÖ) argumentuan se fjalimi i Zelensky shkelte neutralitetin e Austrisë, raporton BBC. Ata paralajmëruan përpara fjalimit se do të mbanin një formë proteste kundër adresimit të Zelensky-t në Parlamentin austriak.

Ndërsa Zelensky foli, një grup politikanësh dolën jashtë dhe lanë pankarta në tavolinën e tyre me logon e partisë që shkruante "hapësirë për neutralitetin" dhe "hapësirë për paqen".

Austria ka thënë më parë se nuk mund të ndihmojë ushtarakisht mbrojtjen e Ukrainës, por e mbështet politikisht Kievin.

Në një fjalim video, Zelensky falënderoi Austrinë për ndihmën e saj humanitare dhe ndihmën në pastrimin e minave tokësore. Ai po fliste në ditën e 400-të të pushtimit rus.

Ai ftoi deputetët që të udhëtojnë vetë në Ukrainë dhe të shohin shkatërrimin e shkaktuar.

Presidenti i dhomës së ulët të parlamentit të Austrisë, Wolfgang Sobotka, premtoi më shumë ndihmë financiare dhe humanitare për Ukrainën dhe tha se vendi meriton solidaritetin e Austrisë.

Të fundit