Flash News

Bota

Erdogan paralajmëron një “Çernobil të dytë” në Ukrainë

Erdogan paralajmëron një “Çernobil të

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, ka thënë se bota nuk dëshiron "një Çernobil tjetër", duke paralajmëruar mundësinë e një aksidenti bërthamor në Zaporizhzhia nëse konflikti atje vazhdon.

Ai ka folur në një konferencë shtypi në Lviv, pas bisedimeve me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky dhe shefin e OKB-së Antonio Guterres.

Erdogan thotë se zyrtarët diskutuan gjithashtu mënyrat për t'i dhënë fund luftës midis Rusisë dhe Ukrainës.

Ai thotë se ata diskutuan shkëmbimin e robërve të luftës midis Ukrainës dhe Rusisë dhe se më vonë do ta ngrinte këtë çështje me presidentin rus Vladimir Putin.

Turqia kohët e fundit ka vepruar si ndërmjetëse midis dy vendeve, duke përfshirë çështjen e zhbllokimit të eksporteve të grurit nga portet e Ukrainës.

Të fundit