Flash News

Bota

NATO drejt zgjerimit, pse pikërisht tani?

NATO drejt zgjerimit, pse pikërisht tani?

Suedia dhe Finlanda po i bashkohen të dyja NATO-s, një ndryshim monumental për dy shtete me një histori të gjatë neutraliteti gjatë luftës. Gjatë një samiti të NATO-s në Madrid, ata tejkaluan atë që ka të ngjarë të jetë pengesa përfundimtare, kundërshtimin nga Turqia. Por pse tani?

Finlanda

Për shumë finlandez, ngjarjet në Ukrainë sjellin një ndjenjë familjariteti. Sovjetikët pushtuan Finlandën në fund të vitit 1939. Për më shumë se tre muaj ushtria finlandeze bëri rezistencë të ashpër, pavarësisht se ishte shumë më e madhe në numër. Ata shmangën pushtimin, por përfunduan duke humbur 10% të territorit të tyre.

Të shikoje luftën në Ukrainë duke u shpalosur ishte si të rijetosh këtë histori, tha Iro Sarkka, një shkencëtar politik në Universitetin e Helsinkit. Finlandezët po shikonin kufirin e tyre prej 1,340 km (830 milje) me Rusinë, tha ajo dhe mendonin: "A mund të na ndodhë kjo?"

Suedia

Suedia është ndjerë gjithashtu e rrezikuar vitet e fundit, me disa shkelje të raportuara të hapësirës ajrore nga avionët ushtarakë rusë. Në vitin 2014, suedezët u tronditën nga raportet se një nëndetëse ruse po fshihej në ujërat e cekëta të arkipelagut të Stokholmit.

Dy vjet më vonë ushtria suedeze u kthye në ishullin e vogël por strategjikisht të rëndësishëm të Detit Baltik, Gotland, pasi e braktisi atë për dy dekada.

Burimi: BBC

Të fundit