Flash News

Bota

Stërvitjet ushtarake të Kinës afër Tajvanit, SHBA: Provokative dhe të papërgjegjshme!

Stërvitjet ushtarake të Kinës afër Tajvanit, SHBA:

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Pekinin për veprime "provokative" dhe "të papërgjegjshme" pasi Tajvani tha se Kina përsëriti një sulm në ishull.

Tajvani tha se iu përgjigj stërvitjeve kineze, tani në ditën e tyre të katërt, duke vendosur në aksion avionë dhe anije.

Tensionet e rritura pasojnë një udhëtim në Tajvan të një delegacioni amerikan të kryesuar nga demokratja e lartë Nancy Pelosi.

Kina e sheh vizitën si një sfidë ndaj pretendimeve të saj për sovranitet mbi Tajvanin. Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se anijet dhe avionët kinezë kryen misione në ngushticën e Tajvanit gjatë fundjavës, që kaluan vijën mesatare, një “kufi” jozyrtar që ndan të palët.

Duke folur me gazetarët në Taipei, kryeministri Su Tseng-chang akuzoi Kinën për përdorimin "me arrogancë" të stërvitjeve për të prishur stabilitetin rajonal dhe bëri thirrje për përmbajtje nga pala kineze.

Pekini nuk ka komentuar mbi stërvitjet e fundit, por seria e tij katërditore e stërvitjeve ushtarake në ajër dhe dete rreth Tajvanit pritet të përfundojë sot. Uashingtoni ka akuzuar Kinën për përshkallëzimin e tensioneve.

"Këto aktivitete janë një përshkallëzim i rëndësishëm në përpjekjet e Kinës për të ndryshuar status quo-në. Ato janë provokuese, të papërgjegjshme dhe rrisin rrezikun e llogaritjes së gabuar," tha një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë.

Kina tha se vizita e zonjës Pelosi "kërcënoi seriozisht" paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit.

Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur që përfundimisht do të jetë nën kontrollin e Pekinit. Megjithatë, Tajvani është një ishull i vetëqeverisur që e sheh veten të dallueshëm nga kontinenti.

Burimi: BBC

Të fundit