Flash News

Bota

Ukrainasit të frikësuar nga referendumet e Rusisë, largohen nga vendbanimet

Ukrainasit të frikësuar nga referendumet e Rusisë, largohen nga

Pas shtatë muajsh luftë, shumë ukrainas kanë frikë se përpara i pret një vuajtje më e madhe dhe shtypje politike, pasi referendumet e orkestruara nga Kremlini me ndihmën e policisë së armatosur parashikojnë aneksimin e afërt të Rusisë të katër rajoneve të pushtuara.

Shumë banorë u larguan nga rajonet përpara se të fillonin referendumet, të frikësuar se mos detyroheshin të votonin ose mund të rekrutoheshin në ushtrinë ruse.

Referendumet, të denoncuara nga Kievi dhe aleatët e tij perëndimorë si të manipuluara, po zhvillohen në rajonet Luhansk dhe Kherson të kontrolluara nga Rusia, dhe në zonat e pushtuara të rajoneve Donetsk dhe Zaporizhzhia. Ato shihen gjerësisht si një pretekst për aneksimin dhe autoritetet ruse pritet t'i shpallin rajonet si të tyret sapo të përfundojë votimi të martën.

Kremlini e ka përdorur këtë taktikë edhe më parë. Në vitin 2014, ajo mbajti një referendum të thirrur me nxitim në rajonin e Krimesë të Ukrainës për të justifikuar aneksimin e gadishullit të Detit të Zi, një veprim që u denoncua si i paligjshëm nga shumica e botës.

Autoritetet ukrainase u kanë thënë banorëve të katër rajoneve të pushtuara nga Rusia se do të përballen me dënim penal nëse votojnë dhe i këshillojnë të largohen.

Presidenti rus Vladimir Putin, i cili filloi të mobilizojë më shumë trupa për luftën javën e kaluar, tha se është gati të përdorë armë bërthamore për të mbrojtur territorin në një kërcënim të qartë ndaj Ukrainës për të ndalur përpjekjet e saj për të rimarrë rajonet.

Përshkallëzimi i retorikës së Putinit dhe vendimi politikisht i rrezikshëm për të thirrur deri në 300,000 rezervistë të ushtrisë vjen pasi rusët u detyruan me nxitim të tërhiqen nga zona të mëdha të Ukrainës verilindore në fillim të këtij muaji. Një kundërofensivë e ashpër ukrainase vazhdon në lindje dhe jug të vendit.

Burimi: AP

 

Të fundit