Çaj nga gjethet e fikut, mjekim tradicional për disa sëmundje

Mjekësia tradicionale e njeh përdorimin e gjetheve të fikut si një një vlerë për trajtimin e shumë sëmundjeve. Këto gjethe kanë aftësinë të rregullojnë sheqerin në gjak dhe nivelin e triglicerideve, duke ndihmuar njerëzit që vuajnë mbipeshën, diabetin, si edhe bronshitin.

Çaji i gjetheve të fikut mund të përgatitet lehtë. Living.al shkruan se përmes çajit mund të marrim vitaminat A, B1 dhe B2. Përmbajnë gjithashtu kalcium, hekur, fosfor, mangan, kripëra dhe kalium.

Përgatitja

Ziejini gjethet për 15 minuta dhe kullojini. Mund ta bëni më të shijshëm çajin e tyre duke shtuar pak vanilje, kokos, etj.