Flash News

Ditari i Maxhorancës

“Gomaricat e Faik Beut”, Rama mbron projektin e Portit të Durrësit duke fyer opozitën

 

Kryeministri Edi Rama ka folur rreth projektit të Portit të Durrësit për të cilin ka marrë jo pak kritika nga opozita.

Referuar deklaratave të dpeutetëve opozitarë,m Rama shpërtheu sot sërish në ofendime ndaj tyre gjatë seancës së Kuvendit, teksa me krenari mbronte projektin e Portit të Durrësit.

Për Ramën, zbatimi i projektit të nënshkruar mes qeverisë dhe kompanisë së Moahmed Alabbar, nënkupton një motor ekonomik prej 8 miliarë euro kontribut. Gjatë fjalës së tij teksa mbronte projektin, Rama i drejtoi fyerje dhe epitete opozitës.

“Do të jetë një motor ekonomik me një kontribut 8 mld euro në PBB ndërkohë që do të ngrejë peshë vlerën e Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, vlerën e gjithë hoteleve në bregdetin e Durrësit. O burrani shkruan Dielli për ju, le t’i frymë zjarrit o burrani, fryjini zjarrit sillni vajgur. Do të kemi dimër të ashpër dhe po t’i vëmë zjarrin vendit do ngrohemi. Është garantuar imuniteti i pronës publike nga çdo lloj mundësie hipotetike cenimi. Kontrata parashikon se në rast mosbzatimit nga investitori, shkohet deri në marrjen e gjithçkaje që ai ka bërë deri atëherë. Këto janë vetëm disa nga detajet e panumërta të një kontrate për të cilën jemi krenarë që ia sjellim këtij kuvendi. Do të kemi rast dhe kohë fatmirësisht pa limit që t’i përballim dokrrat e hinit siç i ka quajtur Gjergj Fishta. Çfarë sysh do hapni ju, nuk ju lë mallkimi që keni mision. Ju më dini si veten dhe nuk ju vë faj dhe pse e kam të vështirë të gjej paqen nuk ju vë faj. Si mund ta dini që njeriu është ndryshe nga ju që jeni mëkuar nga Napoleoni i gjirizeve. Si luftoni për të dalë ju o trima, që kur shkulni gozhdën ju ngelet vrima. Gomaricat e Faik Beut ju kanë quajtur gomarica”, tha Rama.

Të fundit