Ditari i Opozitës

Basha përfundon dëshminë në Prokurori: Kërkoj hetim të gjithanshëm, të armatosur në seli? S’i kam identifikuar

Basha përfundon dëshminë në Prokurori: Kërkoj hetim

Kryedemokrati Lulzim Basha ka përfunduar dëshminë në Prokurori, në kuadër të hetimeve për protestën e 8 janarit të zhvilluar para selisë blu.

Në një dalje për mediet, pas dëshmisë në Prokurori, Basha pohoi se kërkon hetim të plotë dhe gjithanshëm për ngjarjen e 8 janarit, duke theksuar se pozita e tij në krye të PD-së, është një përgjegjësi mbi të gjitha për demokratët.

“Kërkoj zbardhjen e plotë dhe vendosjen para përgjegjësisë të organizatorëve frymëzuesve të dhunës, e të jemi një orë e më parë në krye të betejës që ta çlirojmë Shqipërinë nga ky makth. Kam kërkuar hetim e plotë dhe të gjithanshëm të kësaj ngjarjeje dhe inkurajoj. Unë jam i gatshëm të marr çdo përgjegjësi që më takon me qëllim që fjalët mos mbeten fjalë po të kthehen në vepra. Të qëndrosh në krye të PD-së sot do të thotë të qëndrosh në krye të fjalës që iu kam dhënë demokratëve, që do ta çoj deri në fund me vendosmërinë më të madhe. Kjo është një betejë që nuk më takon vetëm mua dhe demokratëve. I ftoj të gjithë shqiptarët e ndershëm dhe socialistët e ndershëm, që e duan këtë betejë”, deklaroi Basha.

I pyetur nëse i njeh personat e armatosur për të cilët është përfolur gjatë kësaj kohe, se kanë qëndruar në selinë e PD-së, Basha tha se nuk ka mundur t’i identifikojë dhe se kjo është detyrë e drejtësisë.

“Gënjeshtër e Berishës kanë nisur që prej datës 9 shtator dhe bëhen groteske në proporcion me dëshpërimin e tij, ato që na kanë mbajtur 30 vend numëro, do mund që t'i largojmë që të bëhemi të gjithë bashkë. Kam kërkuar hetimin e të gjithë nga Berisha tek i fundit, duke bërë diferencim mes organizatorëve dhe atyre pak demokratëve që u ndodhën aty, u distancuan dhe u përdorën si fasadë. S'kam arritur që t'i identifikojë kush qëlluan nga zyra ime, është detyrë e drejtësisë, të zbardhë atë që ka ndodhur. Nuk merrem me identifikimin kush hyn e kush del nga PD, të jemi pak gjakftohtë që të mos i ushqejmë qytetarëve se ça vijnë në mendje", tha Berisha.

 

Të fundit