Flash News

E SHPJEGUAR

A e eklipsoi Angela Merkel nismën ‘Open Balkan’?

A e eklipsoi Angela Merkel nismën ‘Open Balkan’?

Angela Merkel vizitoi Tiranë të martën, ndalesa e fundit e një turneu të shkurtër lamtumire në Ballkan, përmes së cilës kancelarja gjermane inkurajoi vendet në rajon të ecin përpara me reformat për të përmirësuar shanset e tyre për t'u bashkuar me Bashkimin Evropian.

Kancelarja tha se "Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kanë përmbushur kushtet për të filluar negociatat e anëtarësimit në [BE]", por një datë fillimi për bisedimet e pranimit nuk është rënë dakord ende sepse Bullgaria vendosi veto mbi mosmarrëveshjen e saj mbi çështjet reciproke historike me Maqedoninë e Veriut”

Në Tiranë, Merkel takoi gjithashtu krerët e qeverive të Bosnjës dhe Hercegovinës, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës. Vizita e saj u përqendrua në zhvillimin e bashkëpunimit rajonal dhe zbatimin e Tregut të Përbashkët Rajonal, një nismë që është pjesë e të ashtuquajturit Procesi i Berlinit, një nismë e mbështetur nga BE për të rritur bashkëpunimin rajonal midis gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe për të ndihmuar integrimin e tyre evropian.

Në një konferencë të përbashkët me kancelaren, Rama theksoi se nisma e krijuar kohët e fundit për Ballkanin e Hapur, një zonë ekonomike ‘mini-Shengen’ e krijuar nga Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia, nuk “kundërshton Procesin e Berlinit”.

“Ballkani i hapur është pjellë e Procesit të Berlinit. Është pak a shumë një mekanizëm për të përshpejtuar Procesin e Berlinit, "tha ai.

"Ne duhet të punojmë që rajoni të rritet, paralelisht. Ne nuk duhet të presim për t'u bashkuar me BE -në për të ndërtuar autostrada ose infrastrukturë dixhitale ose tregje të përbashkëta, "shtoi ai.

Merkel, e cila ishte nismëtare e Procesit të Berlinit shtatë vjet më parë, tha se ishte "thelbi i gjithçkaje dhe në këtë kontekst nuk mund të zëvendësohet".

Procesi i Berlinit është bërthama e gjithçkaje dhe në këtë kontekst nuk mund të zëvendësohet. Gjërat mund të përshpejtohen brenda këtij procesi. Nuk ka rëndësi se kush mund të kujdeset se ka shumë miq që mund të kujdesen. Çdo kancelar tjetër federal do jetë mik i këtij rajoni, ka shumë njerëz që punojnë dhe jetojnë atje dhe interesi për të punuar dhe bashkëpunuar me këtë rajon është i madh”, tha Merkel.

Albin Kurti, kryeministri i Kosovës, i cili ka refuzuar t'i bashkohet nismës Open Ballkan, argumentoi se Procesi i Berlinit është rruga e vetme drejt integrimit evropian.

"Procesi i Berlinit është mjaft i gjerë dhe gjithashtu aq i thellë sa ne nuk kemi nevojë për variante të tjera alternative," tha Kurti.

 

Të fundit