E-TJERA

“Taksimi godet të ndershmit”, Denaj debat me ekspertën: 97% e shqiptarëve paguajnë më pak se më parë

“Taksimi godet të ndershmit”, Denaj debat me ekspertën:

A duhet taksë progresive apo taksë e sheshtë? Kjo pyetje ka shkaktuar debat mes ministres së Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj dhe ekspertes së ekonomisë Zana Guxholli.

Përplasja mes tyre nisi kur Denja deklaroi në ‘Open’ se 70% e shqiptarëve nuk taksohen më shumë.

Në 2013 kujtojmë që politika e taksimit progresiv ka qenë dhe përpara marrjes së votbesimit, dhe risku që kush fiton më shumë paguan më shumë është fakt për 70% të shqiptarëve. Nëse kthehemi e krahasojmë takën 10%, ne vendosëm ne vendosëm taksën progresive që për pagën deri në 30 mijë lekë ishte 0 taksë. Ishim transparent në 2013 dhe e morëm votëbesimin.

Opozita tani thotë taksë e sheshtë 9%. Kam marrë disa shembuj, nëse flasim me shifra konkrete. Diferenca mes taksës 9% është tepër e vogël, sa një kafe, e papërfillshme. I gjithë efekti do të ishte 10.8 mld lekë në buxhet të shtetit. E pranoj që taksa 9% është atraktiv, por është populiste si premtim”, tha Denaj.

“Taksa e sheshtë është e sheshtë dhe e ulët. Është një taksë që aplikohet në ekonomi në zhvillim, që të nxisë konsumin dhe t’i lërë paratë në xhepat të qytetarëve. Këta e kuptuan që gabuan dhe tani po i ulin shifrat, po rrisin pagat.

Njerëzit e shkretë mundohen të bëjnë punë të dytë dhe të tretë për të mbajtur familjen. Qeveria thotë do ja mbledh lekët të gjitha bashkë të mbërrijë te 23%. Këta e kuptuan që taksat duhen ulur sepse jemi një nga vendet më të varfra në Ballkan. Taksimi godet njerëzit e ndershëm që nuk bëjnë matrapazlliqe. Kemi rrogat më të ulëta. Më e shkatërruar është klasa e mesme. Biden i uli taksat e shtresës së mesme. Taksat duhen të ulëta dhe të sheshta. Që të ketë zhvillim, të ketë investime. Nuk ka njeri të gëzuar që në vend të 10% të paguajë 23%”, tha Guxholli.

Denaj tha po ashtu se 97% e shqiptarëve e kanë taksën më të ulët se sa ishte më parë.

“Për 97% të shqiptarëve është një fakt. Vendosëm një taksë progresive që për të gjitha pagat nën 30 mijë lekë ishte 0 lekë. E zeruam në 2018, bëmë një përmirësim. Një pagë mes 80 mijë nëse i zbresim 30 mijë. 97% e shqiptarëve kanë ulur barrën fiskale të tyre. Taksë e sheshtë 9%, u vendos që 30 mijëshja do të përjashtohej nga taksimi. Diferenca me çfarë paguhej në të kaluarën dhe me çfarë paguhej tani është 160 lekë. Diferenca është vetëm një kafe. Përfitimin më të madh e kanë personat me të ardhura më të larta. I gjithë efekti do të ishte 10.8 miliardë lekë në këtë taksë. 97% e shqiptarëve e kanë taksën më të ulët se sa ishte”, tha ministrja.

Ditari politik

Të fundit