“Familjarët e Tahirit udhëtuan në avion me Moisi Habliajn”, hetimet në pritje të dy letërporosive

Former Albanian Interior minister Saimir Tahiri looks on in Tirana, Albania October 9, 2017 REUTERS/Florion Goga

Prokuroria është në pritje të përgjigjes së dy letërporosive sa i takon hetimeve ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Burimet thanë për “News24” e “BalkanWeb” se në fundjavë dy prokurorët Dritan Prenci dhe Vladimir Mara, kanë udhëtuar drejt Italisë, ku kanë marrë të dhëna për llogari të çështjes “Tahiri”.

Po sipas të njëjtave burime, Prokuroria po heton një udhëtim që kanë kryer familjarët e ish-ministrit Saimir Tahiri në korrik 2014 nga Shqipëria në Itali. Mësohet se në të njëjtin avion me familjen Tahiri, ka udhëtuar edhe Moisi Habilaj. Prokurorët po hetojnë sakaq qëllimin e këtij udhëtimi.