Operacioni i anti-drogës greke; u kap me 205 kg kanabis, arrestohet 22 vjeçari shqiptar, në kërkim dy të tjerë

Policia greke në kuadër të një operacioni të zhvilluar në 6 gusht 2020, në Kinetta ka bërë të mundur gjetjen dhe sekuestrimin e 205 kilogramë kanabis.

Po ashtu, në prangat e policisë ka rënë një 22-vjeçar shqiptar, i cili ruante banesën në të cilën ndodhej malli.

Sipas ekipit të anti-drogës greke, sasia lëndës narkotike ishte fshehur në magazinën e një vilë luksoze, të cilën anëtarë të organizatës e kishin marrë me qera prej disa muajsh. Mësohet se, sasia e narkotikëve ishte e importuar nga Shqipëria dhe synohej të shpërndahej në tregun vendas.

Gjatë kontrollit në banesë u gjet edhe një pajisje paketimi, peshore elektronike për masa nga 10 gram – 50 kg, pajisje GPS, shumë karta SIM dhe disa celularë.

Shqiptari i arrestuar është në pritje për të dalë në Prokurorinë e Shkallës së Parë, në Athinë ku do të ndiqet edhe çështja kundër tij. Ndërkaq, në kërkim janë shpallur edhe dy shtetas të tjerë nga Shqipëria, anëtarë të së njëjtës organizatë.