Tërmeti në Shqipëri, si mund të kontribuoni në platforma e mënyra të ndryshme për të ndihmuar edhe ju

Një tërmet shumë i fuqishëm ka goditur dje Shqipërinë, i cili ka shkaktuar të paktën 27 viktima (numër i cili mund të ndryshojë nga momenti në moment) e me qindra të plagosur.

Mbrëmë shumë qytetarë të Durrësit e Thumanës kanë kaluar natën në qiell të hapur, nëpër çadra dhe thjeshtë të mbështjellë nën batanija që nuk mund të ua heqin tmerrin që kanë përjetuar.

Kjo situatë ka prekur çdo shqiptarë anë e mbanë botës, të cilët në mënyrë të jashtëzakonshme janë angazhuar duke kontribuar në mënyra e platforma të ndryshme. Shqiptarët e Kosovës po ashtu janë angazhuar po ashtu në mënyra të ndryshme duke dhënë ndihma me para me ushqime me veshmbathje.

Familje të shumta kosovare kanë ofruar po ashtu shtëpitë e tyre për të strehuar familje shqiptare që janë prekur nga tërmeti. Organizata e nisma të tjera janë angazhuar po ashtu në mbledhjen e fondeve.

Më poshtë, Politiko.al sjell disa nga mënyrat se si mund të kontribuoni edhe ju.
(Ka plot mënyra se si mund të kontribuoni ne po sjellim vetëm disa prej tyre)

“Fundjavë Ndryshe” po bashkëpunon me emisione televizive dhe artistë të cilët po ashtu po shfrytëzojnë platformat e tyre për të mbledhur sa më shumë fonde të cilat do jenë në shërbim të të prekurve nga tërmetet. Deri tani kanë arritur një shumë të konsiderueshme rreth 922 mijë euro në “GoFundMe”

Tërmeti Godet Shqipërinë! HELP

Si mund të kontribuoni edhe ju?

Klikoni në linkun e mëposhtëm:

“Shqiptarët për Shqiptarët” po ashtu kanë në dispozicion një llogari në “GoFundMe” në emrin e Elvis Naçit. Dhe disa llogari të ndryshme bankare ku mund të kontribuojnë shqiptarë nga e gjithë Shqipëria.

Si mund të kontribuoni edhe ju?

Klikoni në linkun e mëposhtëm:

Llogaritë bankare të “Shqiptarët për Shqiptarët”:

Qeveria shqiptare  përmes portalit qeveritar “E-Albania” fton të gjithë ata që duan të ndihmojnë për këtë rast të kontribuojnë përmes derdhjeve në llogarinë që është hapur në Bankën Credins.

Si mund të kontribuoni:

“Kontribute vullnetare, Emergjenca”

Banka Credins

IBAN ne ALL (Lek): AL29 2121 1016 0000 0000 0030 0001
IBAN ne EUR : AL72 2121 1016 0000 0000 0030 0003
IBAN ne USD: AL02 2121 1016 0000 0000 0030 0002

E- Albania dhuro 

Plisat që nga mëngjesi i djeshëm i kanë bërë thirrje gjithë shqiptarëve në Kosovë për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti. Një angazhim shumë i madh është bërë nga të gjithë qytetarët e Prishtinës dhe jo vetëm ku ende vazhdojnë të mblidhen edhe sot ndihma pas dorëzimit të ndihmave të para mbrëmë në orët e vona.

Si mund të kontribuoni?

Në faqen zyrtare në Facebook të tyre me emrin Plisat mund të gjeni gjithë informacionin e duhur. Grumbullimi i ushqimeve, batanija e veshmbathje po bëhet në “Fan Club Plisat” në Prishtinë.

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit është gjithashtu angazhuar në mënyrë konstante në mbledhjen e ushqimeve dhe veshmabthjeve e batanijave. Ata janë aty pranë Teatrit Kombëtar, 24 orë në 24 duke mbledhur të gjitha ndihmat që kanë ardhur jo vetëm nga Tirana por nga çdo qytet në Shqipëri, Kosovë dhe çdo treve shqiptare. Shumë ndihma janë dërguar, të tjera po mblidhen.

Si mund të kontribuoni?

Mjafton të dërgoni të gjitha ndihmat tek Teatri Kombëtar ku persona të shumtë në mënyrë vullnetare po organizojnë gjithë grumbullimin dhe dërgimin në vatrat ku ka ndodhur tërmeti.

Fondacioni Global Shqiptar së bashku me Germin dhe Shoqëria Shqiptare Amerikane e Masaçusets, kanë filluar të grumbullojnë para për të ndihmuar shqiptarët që po vuajnë nga pasojat e tmerrshme të tërmetit më të fortë ndonjëherë që ka goditur Shqipërinë.

Si mund të kontribuoni?

Në linkun e mëposhtëm gjeni gjithë informacionin e duhur. Kjo thirrje i behët më e fortë shqiptarëve të Amerikës

Help Albanian Earthquake Victims/Ndihmoni Viktimat e Tërmetit Shqiptar: https://www.facebook.com/donate/439123520364559/987352024975224/

Reperi Capital T ofron shtëpinë e tij për të prekurit nga tërmeti
Capital T ka ofruar strehim në shtëpinë e tij në Prishtinë dhe transportin falas për një numër të caktuar familjarësh. Në profilin e tij në Instagram ka vënë në dispozicion numrin ku mund të kontaktojnë: +383 45 505 399

 

View this post on Instagram

 

KONTAKTONI në +383 45 505 399 / Zoti na ndihmofte ne keto kohe te veshtira per te gjithe ne 🤲🏻😔 #prayforalbania

A post shared by Capital T (@truekapo) on

Reperi Ledri Vula ka ofruar strehim për 10 persona të rritur dhe 3-4 fëmijë. Ai ka ofruar ambientet e “Vula Residencies” për të pastrehët e Thumanës dhe të Durrësit.

Numri i kontaktit: +38345798888

 

View this post on Instagram

 

Nuk jeni vetëm

A post shared by Ledri Vula (@ledrivula) on

Hotel Iliria ofron strehim dhe ushqim në Podujevë për të pastrehët e Thumanës dhe Durrësit. Hotelu mund të strehojë deri në 10 familje.

Numri i kontaktit: +38344577779