Flash News

Bota

Eurodeputeti austriak: Lajçak duhet të tërhiqet si negociator i dialogut Kosovë-Serbi

Eurodeputeti austriak: Lajçak duhet të tërhiqet si negociator i

 

Eurodeputeti austriak Thomas Waitz tha në një intervistë për Euronews Albania se Miroslav Lajçak duhet të tërhiqet menjëherë si negociator.

Sipas tij, Lajçak nuk ka arritur rezultatet që priteshin dhe ka treguar hapur se nuk është i përshtatshëm për pozicionin.

“Duhen marrë masa kundrejt politikës e cila vjen nga disa politikanë nga ana e BE-së. Diçka atje duhet të ndalojë dhe ne duhet të kemi një deklaratë të qartë për të ndaluar fondet ndaj Serbisë dhe fondet përpara negociatave derisa të mbyllen hetimet.

Të fundit