Flash News

Bota

Franca zien nga protestat kundër së djathtës ekstreme

Franca zien nga protestat kundër së djathtës ekstreme

Demonstratat priten në Paris dhe disa qytete të tjera franceze të shtunën për të protestuar kundër rritjes së Tubimit Kombëtar (RN) të ekstremit të djathtë në zgjedhjet evropiane të së dielës së kaluar. Policia tha se 350,000 njerëz pritej të marshonin dhe 21,000 oficerë ishin mobilizuar pasi sindikatat e punës, grupet studentore dhe grupet e të drejtave bënë thirrje për mitingje për të kundërshtuar RN-në anti-emigracion, euroskeptike përpara zgjedhjeve të ardhshme për parlamentin francez.

Të paktën 150 marshime priten në të gjithë Francën në qytete përfshirë Marsejën, Tuluzën, Lionin dhe Lilin.
Ndërsa në Paris, deri në 100,000 njerëz pritet të dalin në rrugë për një marshim që do të fillojë në orën 15:00 me orën greke nga Place de la Republique, në lindje, dhe do të përfundojë përmes Place de la Bastille në Nation.

Gjithashtu Presidenti Emmanuel Macron thirri zgjedhjet e parakohshme legjislative, që do të mbahen në dy raunde më 30 qershor dhe 7 korrik, pasi aleanca e tij centriste u mposht nga RN në votimin e Parlamentit Evropian të së dielës së kaluar. Një seri e parë e sondazheve kanë parashikuar se RN mund të fitojë zgjedhjet legjislative dhe të jetë në gjendje të drejtojë qeverinë. Një sondazh i kryer për revistën Le Point të publikuar të premten parashikonte se RN do të kryesonte në raundin e parë të zgjedhjeve parlamentare me 29.5% të votave, pak përpara një koalicioni të partive të krahut të majtë të quajtur Fronti Popullor me 28.5%.

 

Të fundit