Bota

Hetimi për ‘Qatargate’, komiteti i BE-së voton për heqjen e imunitetit të dy eurodeputetëve

Hetimi për ‘Qatargate’, komiteti i BE-së voton për

Një komitet i Parlamentit Evropian ka votuar për heqjen e imunitetit të dy eurodeputetëve pas një kërkese nga autoritetet belge që hetojnë skandalin e ryshfetit dhe korrupsionit “Qatargate” që ka tronditur asamblenë e BE-së.

Deputetët e Komitetit të Çështjeve Ligjore të Parlamentit Evropian votuan unanimisht pa asnjë abstenim të martën për heqjen e imunitetit të Marc Tarabella të Belgjikës dhe Andrea Cozzolino të Italisë, raporton The Guardian.

Parlamenti Evropian pritet gjerësisht të miratojë pikëpamjen e komitetit kur të votojë të enjten, duke shkaktuar zyrtarisht fundin e imunitetit nga ndjekja penale për të dy eurodeputetët.

Kërkesa për heqjen e imunitetit erdhi nga autoritetet belge, të cilat kanë akuzuar katër persona për ryshfet, pastrim parash dhe anëtarësim në një organizatë kriminale në lidhje me pagesat e supozuara nga Katari.

Të katër – ish-deputeti italian Pier Antonio Panzeri, eurodeputetja greke në detyrë Eva Kaili, ndihmësi i saj eurodeputeti italian, Francesco Giorgi dhe kreu i një OJQ-je në Bruksel, Niccolò Figà-Talamanca – janë ndaluar në paraburgim.

Ashtu si Tarabella dhe Cozzolino, Panzeri dhe Kaili ishin anëtarë të grupit socialistë dhe demokratë të Parlamentit Evropian. Tre eurodeputetët në detyrë janë përjashtuar nga blloku.

Kaili e humbi imunitetin automatikisht, sepse prokurorët besonin se e kishin kapur në flagrancë. Sipas ligjit belg, eurodeputetët nuk kanë imunitet nga ndjekja penale nëse dyshohet se kapen në aktin e një krimi.

Policia sekuestroi rreth 150,000 euro (130,000 £) nga apartamenti në Bruksel që ajo ndante me kolegun e saj të dyshuar Giorgi. Në të njëjtën ditë, babai i Kailit u ndalua në përpjekje për t'u larguar nga një hotel në Bruksel me 750,000 euro të fshehura në bagazhe, edhe pse më vonë u lirua pa pagesë.

Të fundit