Flash News

Bota

Humbjet në fushëbetejë, Rusia rekruton gra të burgosura që të luftojnë në Ukrainë

Humbjet në fushëbetejë, Rusia rekruton gra të burgosura

Forcat ruse po rekrutojnë gra të dënuara në rajonet e pushtuara të Ukrainës për të ndihmuar në përpjekjet e tyre të luftës, sipas një raporti nga ushtria ukrainase.

Në raportin e saj të inteligjencës, ushtria tha se forcat ruse po përpiqeshin të "rimbusnin" ushtrinë e tyre.

Aty thuhej: “Për të rimbushur humbjet në fuqi punëtore, armiku po përpiqet të tërheqë gratë e dënuara për të marrë pjesë në armiqësi. Gjatë një jave, pushtuesit rekrutuan rreth 50 persona nga kolonia korrektuese e grave të qytetit Snizhne në territorin e pushtuar përkohësisht të rajonit të Donetsk. Dihet gjithashtu se ata janë dërguar në territorin e Federatës Ruse për stërvitje”.

Në shtator të vitit të kaluar, Vladimir Putin urdhëroi një mobilizim të pjesshëm në Rusi në atë që dukej të ishte një pranim që lufta e Moskës në Ukrainë nuk do ta planifikonte.

Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha në atë kohë se Rusia do të hartonte 300,000 rezervistë për të mbështetur fushatën e saj ushtarake.

Megjithatë, më vonë filluan të shfaqen raporte se Kremlini po rekrutonte njerëz të pastrehë dhe ata me pak përvojë ushtarake.

Të fundit