Flash News

Bota

I akuzuar për armëmbajtje pa leje, Hunter Biden deklarohet i pafajshëm

I akuzuar për armëmbajtje pa leje, Hunter Biden deklarohet i

Hunter Biden, djali i Presidentit Joe Biden, është deklaruar i pafajshëm ndaj akuzave për posedim të paligjshëm arme në një gjykatë në Delaware.

Prokurorët pretendojnë se Biden gënjeu për përdorimin e drogës në formularët e aplikimit kur e bleu armën në vitin 2018. Biden e ka pranuar se ai ishte një përdorues i kokainës në atë kohë, por mohon se ka shkelur ligjin.

Ai përballet me 25 vjet burg nëse shpallet fajtor për tre akuzat federale. Akuzat mund të çojnë gjithashtu në gjoba deri në 750,000 dollarë (621,000 £).

Biden nuk foli gjatë gjykimit të shkurtër, përveçse pranoi akuzat kundër tij dhe të drejtat e tij si i pandehur.

Lutja u paraqit në emër të tij nga avokati i tij, Abbe Lowell. Në një deklaratë më pas, Lowell tha se ai beson se akuzat janë rezultat i "presionit politik" nga republikanët e krahut të djathtë.

Ndërsa nuk është caktuar një datë për fillimin e gjyqit, prokurorëve dhe ekipit mbrojtës të zotit Biden u është dhënë një afat 30-ditor për të paraqitur çdo mocion paraprak që mund të kenë.

Të fundit