Flash News

Bota

Tërmeti më i fortë i shekullit të fundit/ Numri i viktimave shkon mbi 500 në Turqi dhe Siri, rreth 3 mijë të plagosur

Tërmeti më i fortë i shekullit të fundit/ Numri i viktimave

Më shumë se 500 njerëz janë vrarë në dy vende pasi një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.8 goditi Turqinë jugore mëngjesin e sotëm.

Të paktën 284 persona kanë vdekur dhe më shumë se 2,300 janë plagosur në Turqi, sipas nënpresidentit të vendit Fuat Oktay.

Tërmeti më i fortë i shekullit të fundit/ Numri i viktimave

Në Siri, të paktën 237 njerëz u vranë dhe 639 u plagosën, njoftoi agjencia shtetërore siriane e lajmeve SANA, duke cituar një zyrtar të Ministrisë së Shëndetësisë.

Numri i përgjithshëm i të vdekurve në Turqi dhe Siri tani është të paktën 521.

Tërmeti më i fortë i shekullit të fundit/ Numri i viktimave

Tërmeti është një nga më të fortët që ka goditur Turqinë në më shumë se 100 vjet dhe shkaktoi lëkundje në të gjithë rajonin, duke shembur ndërtesa dhe duke i bërë banorët të vrapojnë në rrugë.

Më shumë se 1,700 ndërtesa u dëmtuan në 10 qytete turke, tha zëvendëspresidenti turk.

 

 

Të fundit