Bota

Tërmeti tragjik, Turqia shpall gjendjen e emergjencës për 3 muaj në 10 qytete

Tërmeti tragjik, Turqia shpall gjendjen e emergjencës për 3 muaj

Presidenti turk Recep Tayyip Erdigan ka deklaruar gjendjen e emergjencës për tre muaj në 10 qytetet më të goditura nga tërmeti i 6 shkurtit.

Mbi 5,000 vdekje janë konfirmuar tani në të dyja vendet, Turqi dhe Siri. Numri i viktimave në Turqi u rrit në të paktën 3,419,  20,534 të tjerë janë plagosur dhe rreth 6,000 ndërtesa janë shembur.

Në Siri, numri i viktimave është rritur në 1602.

Autoriteti i menaxhimit të fatkeqësive dhe emergjencave të Turqisë AFAD tha në përditësimin e tij të fundit se mbi 24,400 personel emergjence po ndihmojnë në operacionet e kërkimit dhe shpëtimit.

Ka shqetësime se kushtet e motit mund të pengojnë procesin e kërkim-shpëtimit. 

Ndihma ndërkombëtare po dërgohet në rajonin e prekur nga OKB, BE, NATO dhe qeveritë e SHBA, MB, Kinë, Rusi, Indi, Japoni, Irak, Iran, Australia, Zelanda e Re, Greqia, Pakistani, ndër të tjera.

Të fundit