Flash News

Bota

Izraeli sulmon Iranin me dronë

Izraeli sulmon Iranin me dronë

Izraeli nisi një sulm në tokën iraniane në shenjë hakmarrje pas sulmit të Teheranit 5 ditë më parë.

Mediat iraniane raportuan shpërthime, por një zyrtar tha për Reuters se ato ishin shkaktuar nga sistemet e mbrojtjes ajrore. Media shtetërore tha se tre drone mbi qytetin qendror të Isfahanit ishin rrëzuar.

Shtetet e Bashkuara morën njoftimin përpara sulmit të Izraelit, i tha Reuters një burim i njohur me situatën, i cili erdhi disa ditë pasi Irani nisi një sulm të paprecedentë, hap një skedë të re mbi Izraelin me një breshëri dronësh dhe raketash. Shumica e tyre u qëlluan.

Uashingtoni dhe fuqitë e tjera globale i kishin bërë presion Izraelit që të mos përgjigjej, ose të siguronte ndonjë hakmarrje të mëtejshme, hapja e skedës së re u kufizua për të parandaluar një zjarr më të gjerë pas rritjes së fundit të dhunës që u shkaktua nga sulmi ajror në kompleksin e ambasadës iraniane në Damask më 1 Prilli që iu fajësua Izraelit.

Të fundit