Flash News

Bota

Kievi pret mes bombardimeve samitin historik BE-Ukrainë, çfarë ndodhi sot

Kievi pret mes bombardimeve samitin historik BE-Ukrainë, çfarë

Sapo kemi dëgjuar nga Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky në një konferencë për shtyp me zyrtarë të BE-së në Kiev.

Presidenti Zelensky priti liderët e Bashkimit Evropian në Kiev për të diskutuar hyrjen e Ukrainës në bllok. Ukrainës iu dha statusi zyrtar i kandidatit në BE qershorin e kaluar, por mund të duhen vite përpara se Kievi të arrijë anëtarësimin e plotë

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se nuk ka afate të përcaktuara kohore se kur Ukraina mund të anëtarësohet në BE, por ka objektiva që duhet të arrijë Kievi. Shefi i BE-së Charles Michel tha se BE-ja do të mbështesë Ukrainën në çdo mënyrë që të mundet

Von der Leyen tha se paketa e ardhshme e sanksioneve të BE-së do të synonte teknologjinë e gjetur në raketat dhe dronët rusë. Zelensky i bëri thirrje BE-së të sigurojë se Rusia nuk mund të rindërtojë aftësitë e saj ushtarake

Michel tha se 18 miliardë euro (16 miliardë £) ndihmë financiare për Ukrainën tashmë ishin planifikuar për vitin 2023. Më herët, nënpresidenti i Komisionit të BE-së Josep Borrell konfirmoi një paketë prej 25 milionë eurosh (22 milionë £). Ai tha se veprimi i çminimit është vendimtar për të shpëtuar jetë.

Prodhuesit në Gjermani janë autorizuar të dërgojnë deri në 88 tanke Leopard 1 në Kiev në një përpjekje për të forcuar luftën e Ukrainës kundër Rusisë. Kancelari Olaf Scholz kohët e fundit ra dakord të dërgojë tanke Leopard 2 në Ukrainë në mes të presionit nga vendet e tjera për të dërguar më shumë mbështetje ushtarake në Ukrainë.

Burimi: BBC

Të fundit