Flash News

Bota

Koreja e Veriut paralajmëron: Stërvitjet e SHBA-së dhe ‘Jugut’ po shkelin vijën e kuqe ekstreme

Koreja e Veriut paralajmëron: Stërvitjet e SHBA-së dhe

Koreja e Veriut ka kritikuar Korenë e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara për stërvitjet e tyre të përbashkëta ushtarake, duke thënë se e kanë shtyrë situatën në gadishullin korean në një "vijë ekstreme të kuqe" dhe kanë kërcënuar ta kthejnë rajonin në një "arsenal të madh lufte".

Pheniani nuk ishte i interesuar për dialog për sa kohë që Uashingtoni ndiqte atë që i quajti politika "armiqësore".

Paralajmërimi nga Pheniani erdhi disa ditë pasi sekretari amerikan i mbrojtjes, Lloyd Austin, vizitoi Seulin dhe u zotua të rrisë dislokimin e Uashingtonit të aseteve të avancuara ushtarake në Gadishullin Korean, duke përfshirë avionët luftarakë dhe aeroplanmbajtëse, pasi forcon trajnimin e përbashkët dhe planifikimin operacional me Korenë e Jugut.

Deklarata e Koresë së Veriut, që i atribuohet një zëdhënësi të paidentifikuar të Ministrisë së saj të Jashtme, tha se zgjerimi i stërvitjeve të aleatëve po kërcënon ta kthejë Gadishullin Korean në një "arsenal të madh lufte dhe një zonë më kritike lufte". Deklarata thoshte se Pheniani është i përgatitur të kundërshtojë çdo sfidë ushtarake afatshkurtër ose afatgjatë nga aleatët me "forcën bërthamore më dërrmuese".

“Situata ushtarake dhe politike në Gadishullin Korean dhe në rajon ka arritur një vijë të kuqe ekstreme për shkak të manovrave të pamatura konfrontuese ushtarake dhe akteve armiqësore të SHBA-së dhe forcave të saj vasale”, tha zëdhënësi.

Koreja e Veriut për dekada i ka përshkruar stërvitjet ushtarake të SHBA-së me Korenë e Jugut si prova për një pushtim të mundshëm, megjithëse aleatët i kanë përshkruar ato stërvitje si mbrojtëse. Koreja e Veriut rriti demonstratat e veta të armëve vitin e kaluar ndërsa aleatët rifilluan stërvitjen e tyre në shkallë të gjerë që ishte zvogëluar për vite me radhë.

Veprimet e Koresë së Veriut përfshinin një mori lëshimesh raketash dhe artilerie që ajo i përshkroi si sulme të simuluara bërthamore ndaj objektivave të Koresë së Jugut dhe SHBA-së.

Koreja e Jugut në muajt e fundit ka kërkuar garanci më të forta se SHBA do të përdorë me shpejtësi dhe vendosmëri aftësitë e saj bërthamore për të mbrojtur aleatin e saj përballë një sulmi bërthamor të Koresë së Veriut.

Më shumë se 28,500 trupa amerikane janë të vendosura në Korenë e Jugut si një trashëgimi e Luftës Koreane të viteve 1950-1953, e cila përfundoi me një armëpushim dhe jo me një traktat paqeje.

Ekspertët thonë se shtytja bërthamore e Kim synon të detyrojë SHBA-në të pranojë idenë e Koresë së Veriut si një fuqi bërthamore dhe më pas të negociojë lëshimet e nevojshme ekonomike nga një pozicion i fortë.

Negociatat bërthamore midis Koresë së Veriut dhe SHBA-së janë prishur që nga viti 2019 për shkak të mosmarrëveshjeve rreth një lehtësimi të sanksioneve ekonomike të udhëhequra nga Uashingtoni kundër Koresë së Veriut në këmbim të hapave të Phenianit për të mbyllur programet e tij bërthamore dhe raketore.

Burimi: AL Jazzera

Të fundit