Bota

Me urdhër të Biden, rrëzohet balona ‘spiune’ kineze në brigjet lindore

Me urdhër të Biden, rrëzohet balona ‘spiune’ kineze

Ushtria amerikane ka rrëzuar balonën e dyshuar të spiunazhit kinez mbi Oqeanin Atlantik, thotë një zyrtar amerikan.

Presidenti Joe Biden miratoi rrëzimin e balonës, raporton CNN. Asetet e marinës dhe ato të rojes bregdetare janë në gatishmëri nëse kërkohet për ndonjë përpjekje të mundshme rikuperimi.

Balona u pa për herë të parë në qiellin mbi Montana në fillim të kësaj jave dhe udhëtoi në mes të vendit, duke ndjekur modelet e motit përpara se të dilte nga Shtetet e Bashkuara kontinentale të shtunën.

Përpara se baloni të rrëzohej, Administrata Federale e Aviacionit lëshoi ​​një ndalesë tokësore për aeroportet në Wilmington, Karolina e Veriut; Charleston, Karolina e Jugut; dhe Myrtle Beach, Karolina e Jugut.

FAA gjithashtu kufizoi hapësirën ajrore pranë Myrtle Beach "për të mbështetur Departamentin e Mbrojtjes në një përpjekje për sigurinë kombëtare".

Zyrtarët më të lartë ushtarakë kishin këshilluar që të mos rrëzohej balona ndërsa ishte mbi SHBA-në kontinentale për shkak të rrezikut që mbeturinat mund të përbënin për civilët dhe pronat në terren, por zyrtarët kishin pohuar se të gjitha opsionet mbetën në tryezë.

Të fundit