Flash News

Bota

Ndërron jetë ish-presidenti i Pakistanit, lideri që erdhi në pushtet pas një grushti shteti dhe u mbijetoi disa atentateve

Ndërron jetë ish-presidenti i Pakistanit, lideri që erdhi në

Ish-presidenti i Pakistanit, gjenerali Pervez Musharraf, i cili mori pushtetin pas një grushti shteti në vitin 1999, ka ndërruar jetë në moshën 79-vjeçare.

Ish-udhëheqësi, i cili ishte president midis viteve 2001 dhe 2008, ndërroi jetë pas një sëmundjeje të gjatë, tha një deklaratë nga ushtria e vendit.

Ai u kishte mbijetuar tentativave të shumta për vrasje dhe e gjeti veten në vijën e parë të luftës midis islamistëve militantë dhe perëndimit.

Ai mbështeti "luftën kundër terrorit" të SHBA-së pas 11 shtatorit, pavarësisht kundërshtimit të brendshëm. Në vitin 2008 ai pësoi disfatë në votime dhe u largua nga vendi gjashtë muaj më vonë.

Kur u kthye në vitin 2013 në përpjekje për të konkurruar në zgjedhje, ai u arrestua dhe u ndalua të kandidojë. Ai u akuzua për tradhti të lartë dhe u dënua me vdekje në mungesë vetëm që vendimi të rrëzohej më pak se një muaj më vonë.

Ai u largua nga Pakistani për në Dubai në vitin 2016 për të kërkuar trajtim mjekësor dhe që atëherë jetonte në mërgim.

Burimi: BBC

 

Të fundit