Flash News

Bota

Në mes të luftës, Zelenskyy largon ministrin e Mbrojtjes, kush do ta zëvendësojë Oleksii Reznikov

Në mes të luftës, Zelenskyy largon ministrin e Mbrojtjes, kush do

Ukraina do të zëvendësojë ministrin e mbrojtjes Oleksii Reznikov dhe shefin e agjencisë së saj të spiunazhit ushtarak, ka thënë një ligjvënës i lartë, në kuadër të një riorganizimi të kabinetit pas skandaleve të korrupsionit dhe përpara një ofensive të pritshme ruse.

Reznikov, 56 vjeç, do të transferohej në një punë tjetër ministrore dhe do të zëvendësohej nga Kyrylo Budanov, 37 vjeç, i cili drejton agjencinë e inteligjencës ushtarake të Ukrainës GUR, tha David Arakhamia në aplikacionin e mesazheve Telegram.

"Lufta dikton politikat e personelit," tha Arakhamia, një aleat i ngushtë i Presidentit Volodymyr Zelenskyy.

Nuk pati deklaratë nga Zelenskyy për zëvendësimin e Reznikov, një ish-avokat që u bë ministër i mbrojtjes në nëntor 2021, disa muaj përpara se Rusia të niste pushtimin e saj në shkallë të plotë më 24 shkurt 2022.

Reznikov ka ndihmuar në sigurimin e armëve perëndimore për të mbështetur forcat ukrainase dhe largimi i tij si ministër i mbrojtjes do të ishte ndryshimi i profilit më të lartë të qeverisë në një mori dorëheqjesh dhe shkarkimesh pas një skandali korrupsioni në fund të muajit të kaluar dhe zotimit të Zelenskyy që Ukraina të përmbushë standardet perëndimore të pastërtisë. qeverisje.

Skandali përfshinte kontrata ushqimore që parashikonin pagesën e çmimeve shumë të fryra. Mes protestave publike, një nga zëvendësministrat e Reznikov është shkarkuar, ndërsa dy zyrtarë të tjerë të lartë gjithashtu kanë lënë postet e tyre.

Arakhamia tha se agjencitë e "forcës" së Ukrainës - si ministria e mbrojtjes - nuk duhet të drejtohen nga politikanë gjatë kohës së luftës, por nga njerëz me përvojë në mbrojtje ose siguri.

“Kyrylo Budanov do të drejtojë ministrinë e mbrojtjes, gjë që është absolutisht e logjikshme në kohë lufte,” tha ligjvënësi.

Duke mbajtur gradën gjeneral-major, Budanov ka drejtuar inteligjencën ushtarake që nga gushti i vitit 2020.

Ukraina po planifikon kundërsulmimin e saj, por po pret mbërritjen e tankeve të betejës dhe mjeteve luftarake të këmbësorisë nga aleatët perëndimorë.

Arakhamia shtoi se Reznikov do të bëhej ministër i industrive strategjike, por nuk tha se kur do të zyrtarizoheshin lëvizjet.

Burimi: AL Jazzera

Të fundit