Bota

Newsweek: Biden i ofroi Rusisë 20 për qind të territorit të Ukrainës

Newsweek: Biden i ofroi Rusisë 20 për qind të territorit të

Zyrtari rus i është përgjigjur një raporti se drejtori i CIA-s William Burns i ofroi Presidentit rus Vladimir Putin një të pestën e territorit të Ukrainës për t'i dhënë fund luftës në vazhdim si pjesë e një plani paqeje të hartuar në emër të Presidentit Joe Biden.

Dmitry Polyanskiy, zëvendës përfaqësuesi i parë i përhershëm në Kombet e Bashkuara, i tha Newsweek se raporti nga gazeta zvicerane-gjermane Neue Zürcher Zeitung (NZZ) ishte "interesant", por se ai nuk mund të "komentonte [mbi] spekulimet".

Burns thuhet se ka paraqitur planin në mes të janarit për t'i dhënë fund luftës, e cila filloi më 24 shkurt 2022. Historia u raportua nga NZZ të enjten, duke cituar politikanë të huaj të rangut të lartë gjerman.

Si Kievi dhe Moska thuhet se e kundërshtuan propozimin. Newsweek ka kontaktuar administratën e Bidenit dhe ministritë e jashtme të Ukrainës dhe Rusisë për koment.

Sipas gazetës, propozimi ofronte "rreth 20 për qind të territorit të Ukrainës" - përafërsisht sa madhësia e rajonit lindor të Ukrainës Donbas.

Sipas gazetës, politikanët gjermanë thanë se Biden donte të shmangte një luftë të zgjatur në Ukrainë, dhe kështu, ofroi territorin si pjesë e planit të paqes.

Kur Ukraina dhe Rusia e refuzuan propozimin, administrata Biden u zotua t'i sigurojë Kievit tanke Abrams, raportoi NZZ.

SHBA-ja njoftoi më 25 janar se do t'i dërgonte Ukrainës deri në 31 tanke M1 Abrams, pas shumë debatesh dhe diskutimesh mbi këtë çështje. Sipas raporteve, tankeve mund të duhen muaj për të mbërritur.

Dy politikanët thuhet se thanë se zyrtarët amerikanë ishin të ndarë se si të trajtonin luftën në Ukrainë, e cila filloi gati një vit më parë.

Të fundit