Flash News

Bota

Oficeri i ushtrisë ruse e pranon: Trupat tona torturuan ukrainasit. Ai përshkruan si ndodhën ngjarjet

Oficeri i ushtrisë ruse e pranon: Trupat tona torturuan ukrainasit. Ai

Konstantin Yefremov, oficeri më i lartë rus që ka folur hapur për luftën në Ukrainë, i tha BBC-së në një intervistë ekskluzive se Rusia tani e sheh atë si një tradhtar dhe dezertor.

Në një vend në Ukrainën jugore, ai tha se "marrjet në pyetje, torturat vazhduan për rreth një javë. Çdo ditë, natën, ndonjëherë dy herë në ditë”.

Yefremov u përpoq të jepte dorëheqjen nga ushtria shumë here, por ai përfundoi duke u shkarkuar për refuzimin e kthimit në Ukrainë. Tani ai ka ikur nga Rusia.

Ai ishte në Ukrainë në fillim të luftës në rajonin e Zaporizhzhia, duke përfshirë qytetin e Melitopol.

Ish-togeri i lartë ka pranuar të tregojë për krimet që ai thotë se ka parë atje, duke përfshirë torturën dhe keqtrajtimin e të burgosurve ukrainas. Më 10 shkurt 2022, Yefremov thotë se mbërriti në Krime, gadishulli ukrainas i aneksuar nga Rusia nëntë vjet më parë. Ai ishte kreu i një njësie të çminimit të Divizionit të 42-të të pushkëve të motorizuara - dhe zakonisht ishte i vendosur në Çeçeni, në Kaukazin e Veriut të Rusisë. Ai dhe njerëzit e tij u dërguan për të marrë pjesë në "stërvitje ushtarake", thotë ai.

"Në atë kohë askush nuk besonte se do të kishte luftë. Të gjithë mendonin se kjo ishte vetëm një stërvitje. Jam i sigurt se as oficerët e lartë nuk e dinin", deklaroi Yefremov.

Yefremov këmbëngul se ai është "kundër luftës". Më 27 shkurt, tre ditë pas pushtimit rus, ai thotë se ai dhe njerëzit e tij u urdhëruan të lëviznin në veri nga Krimea e pushtuar. U nisën për në qytetin e Melitopolit.

10 ditët e ardhshme u kaluan në një aeroport, i cili ishte kapur nga trupat ruse. Ai përshkruan plaçkitjen që ka parë.

"Ushtarët dhe oficerët rrëmbyen gjithçka që mundën. Ata u ngjitën në të gjithë avionët dhe kaluan nëpër të gjitha ndërtesat. Një ushtar mori një makinë kositëse. Ai tha me krenari: "Unë do ta marr këtë shtëpi dhe do të pres barin pranë kazermave tona. Kova, sëpata, biçikleta, ata i hodhën të gjitha në kamionët e tyre. Aq shumë gjëra u desh të uleshin për t'u futur në automjete", tha ai.

Për një muaj e gjysmë, ai dhe tetë ushtarë nën komandën e tij ruanin një njësi të artilerisë ruse atje.

“Gjatë gjithë kohës ne kemi fjetur jashtë. Ishim aq të uritur sa filluam të gjuanim për lepuj dhe fazanë”, kujton ai.

Grupi i Konstantin Yefremov u zhvendos për të ruajtur atë që ai e përshkruan si një "shtab logjistik" në prill - në qytetin Bilmak, në veri-lindje të Melitopol. Atje, ai thotë se ka qenë dëshmitar i marrjes në pyetje dhe keqtrajtimit të të burgosurve ukrainas.

Burimi: BBC

 

Të fundit