Flash News

Bota

Pentagon: Një tjetër balonë kineze lëvizi mbi Amerikën Latine

Pentagon: Një tjetër balonë kineze lëvizi mbi Amerikën

Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së tha të premten një tjetër balonë mbikëqyrëse kineze po lundron mbi Amerikën Latine, dy ditë pasi një balonë e ngjashme në lartësi të madhe u zbulua duke udhëtuar mbi Shtetet e Bashkuara.

Sekretari i shtypit i Pentagonit, gjeneral brigade i Forcave Ajrore, Pat Ryder, tha në një deklaratë për mediat se po shihnin raporte të një baloni që po kalon në Amerikën Latine, raporton VOA.

"Tani vlerësojmë se është një tjetër balonë mbikëqyrëse kineze," tha ai.

Më herët të premten, Ryder u tha gazetarëve në Pentagon se tullumbace që lundron mbi Shtetet e Bashkuara është atje për mbikëqyrje - në kundërshtim me hapësirën ajrore të SHBA dhe ligjin ndërkombëtar - pavarësisht këmbënguljes së Kinës se ajo është projektuar për kërkime meteorologjike.

Ryder tha se ata vazhdojnë të monitorojnë nga afër balonën që fluturon mbi Shtetet e Bashkuara dhe ndërsa ai nuk do të jepte vendndodhjen e tij specifike, ai tha se ishte mbi qendër të Shteteve të Bashkuara kontinentale dhe lëvizte drejt lindjes. Ai tha se nuk paraqet kërcënim ushtarak apo fizik për njerëzit në terren në këtë moment.

Zyrtarët e mbrojtjes amerikane zbuluan për herë të parë balonën të mërkurën mbi shtetin veriperëndimor të Montana, i cili strehon një nga tre bazat e Forcave Ajrore të SHBA që operojnë dhe mirëmbajnë raketa balistike ndërkontinentale. Trafiku ajror jashtë aeroportit Billings, Montana, u ndal për pak kohë të mërkurën pasi SHBA-ja mobilizoi avionët luftarakë për të gjurmuar balonën.

Të shtunën, ministria e jashtme e Kinës tha se zanati ishte një forcë madhore, duke përmendur një term ligjor për t'iu referuar ngjarjeve jashtë kontrollit të dikujt. Ajo akuzoi politikanët dhe mediat amerikane se kanë përfituar nga situata për të diskredituar Kinën.

“Kina ka respektuar gjithmonë në mënyrë rigoroze ligjin ndërkombëtar dhe ka respektuar sovranitetin dhe integritetin territorial të të gjitha vendeve”, tha ministria në një deklaratë.

Të fundit