Flash News

Bota

Presidenti i ri çek: Ukraina meriton të bashkohet me NATO-n, perëndimi të mos hezitojë në dërgimin e armëve

Presidenti i ri çek: Ukraina meriton të bashkohet me NATO-n,

Presidenti i zgjedhur çek Petr Pavel i ka thënë BBC-së se Ukraina duhet të lejohet të bashkohet me NATO-n "sapo të përfundojë lufta".

Pavel, një gjeneral në pension i NATO-s, tha se Ukraina do të ishte "moralisht dhe praktikisht e gatshme" për t'u bashkuar me aleancën perëndimore pasi të kishte përfunduar konflikti.

Pavel dha një mbrojtje të fortë të mbështetjes ushtarake perëndimore për Kievin, duke thënë se nuk duhet të ketë "pothuajse asnjë kufi" për atë që vendet duhet të dërgojnë.

Ai tha se dërgimi i avionëve luftarakë perëndimorë si F-16 për të nuk ishte "tabu", por ai nuk ishte i sigurt se ato mund të dorëzoheshin në një afat kohor që mund të ishte i dobishëm për Kiev.

Presidenti i SHBA Joe Biden e ka përjashtuar mundësinë e dërgimit të F-16 këtë javë, megjithëse francezi Emmanuel Macron ka thënë se asgjë nuk përjashtohet.

“Jam krenar që vendi im është një nga të parët që i ka ofruar Ukrainës ndihmë të konsiderueshme ushtarake”, tha ai për BBC.

Republika Çeke ishte vendi i parë perëndimor që dërgoi tanke dhe automjete luftarake të këmbësorisë - T72 dhe BMP1 të dizajnuara nga sovjetikët - në Kiev, pjesë e një serie dërgesash të armëve të rënda që thuhet se filluan që në mars 2022.

Pothuajse një vit më vonë, pas shumë vuajtjesh dhe kërkimesh shpirtërore, vendet duke përfshirë Britaninë e Madhe, Shtetet e Bashkuara dhe Gjermaninë kanë filluar t'u përgjigjen thirrjeve të përsëritura të Kievit për të dërguar tanke moderne, të prodhimit perëndimor si Leopard 2s, Challenger 2s dhe M1 Abrams.

"Ndoshta shumë pak njerëz mund të imagjinonin se vendet perëndimore do të ishin të gatshme t'i siguronin Ukrainës tanke moderne kryesore luftarake ose sisteme artilerie me rreze të gjatë ose anti-ajrore," vazhdoi ai.

Ai pranoi zhgënjimin e Kievit me shpejtësinë e dërgesave, veçanërisht tanket perëndimore, të cilat ishin krijuar në mënyrë eksplicite për të hapur vrima - fjalë për fjalë dhe figurativisht - përmes formacioneve të blinduara sovjetike.

Ukraina ka kërkuar 300 tanke të tilla dhe thotë se Perëndimi deri më tani ka premtuar se do të dërgojë të paktën 120. Por gjenerali Pavel tha se shpresonte që kjo të përshpejtohej - veçanërisht nëse Rusia nis ofensivën e saj të pritur pranverore.

Presidenti i zgjedhur e la mënjanë pikëpamjen - e mbajtur prej kohësh në disa kryeqytete evropiane, veçanërisht në Berlin - se dërgesa të tilla mund të shiheshin si "përshkallëzim".

Rusia ka paralajmëruar se rritja e furnizimeve me armë perëndimore do të bëjë që vendet e NATO-s të përfshihen gjithnjë e më shumë drejtpërdrejt në konflikt.

Presidenti i sapozgjedhur Pavel tha gjithashtu se ai dhe liderët e tjerë evropianë kishin për detyrë t'u shpjegonin popullatës së tyre skeptike - dhe në shumë raste të frikësuar - kuptimin e ndihmës së Ukrainës. Ai sheh një vend të qartë për Ukrainën në NATO.

"Ushtria ukrainase do të jetë ndoshta ushtria më me përvojë në Evropë. Ukraina meriton të jetë pjesë e një komuniteti të vendeve demokratike", shtoi ai.

Burimi: BBC

 

Të fundit