Flash News

Bota

Ç’pritet të ndodhë ditën që shënohet 1-vjetori i nisjes së luftës në Ukrainë

Ç’pritet të ndodhë ditën që shënohet

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës ka thënë se Rusia po përgatit një ofensivë të re të madhe dhe paralajmëroi se ajo mund të fillojë më 24 shkurt. Oleksii Reznikov tha se Moska kishte grumbulluar mijëra trupa dhe mund të "provojë diçka" për të shënuar përvjetorin e pushtimit fillestar vitin e kaluar.

Sulmi do të shënonte gjithashtu Ditën e Mbrojtësit të Atdheut të Rusisë më 23 shkurt. Ukraina ka rinovuar kohët e fundit thirrjet për avionë luftarakë për të ndihmuar në mbrojtjen nga sulmet ajrore pasi Gjermania, SHBA dhe Britania e Madhe ranë dakord t'u dërgonin atyre tanke.

Reznikov tha se Moska kishte mobilizuar rreth 500,000 trupa për ofensivën e mundshme.

Në shtator, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi një mobilizim të përgjithshëm të rreth 300,000 trupave të rekrutuar, të cilat ai tha se ishin të nevojshme për të siguruar "integritetin territorial" të vendit.

Por Reznikov tha se shifra e vërtetë e rekrutuar dhe e vendosur në Ukrainë mund të jetë shumë më e lartë.

“Zyrtarisht ata shpallën 300,000, por kur shohim trupat në kufi, sipas vlerësimeve tona është shumë më tepër”, tha ai.

Rusia ka pretenduar arritjet e fundit në rajonin lindor të Donbasit dhe forcat e saj thonë se po lëvizin në qytetin e vijës së parë të Bakhmutit pas një beteje që ka zgjatur me muaj dhe ka çuar në humbje të rënda jetësh nga të dyja palët.

Muajin e kaluar, mercenarët rusë dhe ushtarët e rregullt pushtuan qytetin e afërt Soledar dhe të mërkurën një zyrtar i emëruar nga Rusia, Yan Gagin, tha se Bakhmut ishte "i rrethuar operacionalisht".

Instituti për Studimin e Luftës me bazë në SHBA tha kohët e fundit se Moska mund të kërkojë të "ndërmerr një veprim vendimtar" dhe të nisë një "ofensivë të madhe" në lindje.

Reznikov deklaroi se komandantët e Ukrainës do të përpiqen të "stabilizojnë frontin dhe të përgatiten për një kundërofensivë" përpara përparimit të përfolur rus.

"Unë kam besim se viti 2023 mund të jetë viti i fitores ushtarake," tha ai, duke shtuar se forcat e Ukrainës "nuk mund të humbasin iniciativën" që kanë arritur në muajt e fundit.

Komentet e Reznikov vijnë pasi inteligjenca ukrainase pretendon se presidenti Putin ka urdhëruar forcat e tij të kapin Donbasin përpara fundit të pranverës.

Burimi: BBC

Të fundit