Flash News

Bota

Qipro mban sot zgjedhjet presidenciale, pritet balotazh mes dy kandidatëve

Qipro mban sot zgjedhjet presidenciale, pritet balotazh mes dy kandidatëve

Sot në Qipro mbahen zgjedhjet presidenciale. Qytetarët zgjedhin presidentin e tyre të tetë në historinë 63-vjeçare të ishullit të ndarë etnikisht si një shtet i pavarur, me tre kryesues.

Duke paralajmëruar fundin e dy mandateve për presidentin aktual konservator Nicos Anastasiades, rreth 561,000 grekë qipriotë kanë të drejtë të votojnë pas një fushate të dominuar nga çështje të tilla si korrupsioni, mosmarrëveshjet e punës që lidhen me përshpejtimin e inflacionit, migrimin e parregullt dhe arritjen e një paqeje me turqit qipriotë.

Në garë janë 14 kandidatë, por tre janë favoritë. Nikos Christodoulides, 49 vjeç, një ish-zëdhënës i qeverisë dhe ministër i Jashtëm, i cili ka udhëhequr vazhdimisht të gjitha sondazhet e opinionit gjatë fushatës disamujore, po konkurron si kandidati që mund të kapërcejë lidhjet partiake dhe linjat e gabimeve ideologjike për të bashkuar një elektorat të përçarë.

Sondazhet e opinionit kanë treguar vazhdimisht se Christodoulides do të shkojë në balotazh kundër liderit të partisë së krahut të djathtë Averof Neophytou ose diplomatit të karrierës Andreas Mavroyiannis, i cili mbështetet nga partia e majtë AKEL.

Qipriotët do të presin që presidenti i ri të lëvizë shpejt për të mbështetur një ekonomi të goditur nga lufta e Rusisë në Ukrainë dhe efekti i saj i dëmshëm në koston e jetesës.

Qiproja ka respektuar të gjitha sanksionet kundër Rusisë dhe Bjellorusisë, pas pushtimit të Ukrainës.

Burimi: Al Jazzera

 

Të fundit