Flash News

Bota

Rëndohet bilnaci, mbi 1 mijë jetë të humbura nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Rëndohet bilnaci, mbi 1 mijë jetë të humbura nga

Ka shkuar në mbi 1 mijë persona numri i viktimave nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndërkohë që operacioni i kërkim-shpëtimit vijon, sepse shumë persona janë ende nën rrënoja.

Tërmeti me magnitudë 7.8 u shënua në orët e para të ditës së sotme, teksa njerëzit ishin në gjumë, ndërsa dhjetëra pasgoditje janë ndjerë që nga ajo kohë.

Presidenti i Turqisë Erdogan tha se vetëm në Turqi janë vrarë 912 persona dhe me më shumë se 5300 të plagosur.

Udhëheqësit botërorë, duke përfshirë kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak dhe presidentin francez Emmanuel Macron, janë zotuar të dërgojnë ndihma pasi Turqia lëshoi ​​një apel ndërkombëtar për ndihmë.

Miliona njerëz në të gjithë Turqinë, Sirinë, Libanin, Qipron dhe Izraelin e ndjenë tërmetin.

Burimi: BBC

Të fundit