Bota

Rreth 20 xhihadistë sirianë arratisen nga burgu pas tërmetit

Rreth 20 xhihadistë sirianë arratisen nga burgu pas tërmetit

Të paktën 20 të burgosur në një burg sirian, që besohet se janë xhihadistë, janë arratisur pasi tërmeti dëmtoi objektin.

Burgu në qytetin Rajo pranë kufirit turk mban rreth 2,000 të burgosur, me rreth 1,300 prej tyre të dyshuar si luftëtarë të IS-it, tha një zyrtar në burg. Ai mban gjithashtu luftëtarë nga forcat e udhëhequra nga kurdët.

Tërmeti i së hënës me magnitudë 7.8 - i cili u pasua nga dhjetëra pasgoditje në rajon - shkaktoi dëme duke përfshirë çarje të mureve dhe dyerve.

"Të burgosurit filluan të kryenin kryengritje dhe morën kontrollin e pjesëve të burgut. Rreth 20 të burgosur u larguan të cilët besohet se janë militantë të Shtetit Islamik", ka thënë zyrtari.

Të fundit