Flash News

Bota

U vranë gjatë shpëtimit humanitar, Rusia kthen në Ukrainë trupat e vullnetarëve britanikë

U vranë gjatë shpëtimit humanitar, Rusia kthen në

Trupat e dy vullnetarëve britanikë të vrarë në Ukrainën lindore në janar janë gjetur si pjesë e një shkëmbimi të të burgosurve me Rusinë.

Shefi i shtabit të Presidentit Volodymyr Zelensky tha se trupat e Chris Parry, 28 vjeç dhe Andrew Bagshaw, 47 vjeç, tani ishin kthyer në Ukrainë, raporton BBC

Nuk është dhënë asnjë indikacion se kur do t'i dorëzohen personelit të ambasadës britanike për t'u dërguar në shtëpi.

Familjet e burrave thanë se ata u vranë gjatë një shpëtimi humanitar. Dy vullnetarët u panë për herë të fundit duke shkuar në qytetin Soledar më 6 janar.

Soledar kishte qenë fokusi i luftimeve intensive dhe muajin e kaluar ushtria ruse pretendoi se kishte pushtuar qytetin ukrainas të minierës së kripës pas një beteje të gjatë. Qeveria në Kiev e kundërshtoi pretendimin.

Pavarësisht luftimeve të vazhdueshme në Ukrainë, Andriy Yermak, shefi i shtabit të Ukrainës, tha se 116 ushtarë ukrainas ishin liruar të shtunën.

Ai tha se të burgosurit e liruar përfshinin mbrojtës të Mariupolit, partizanë nga Kherson dhe snajperë nga Bakhmut, si dhe dy personel nga operacionet speciale.

Të fundit