Flash News

Bota

Scholz refuzon dërgimin e avionëve në Ukrainë: S’do të lejoj që NATO të përfshihet në luftë

Scholz refuzon dërgimin e avionëve në Ukrainë: S’do

Kancelari Olaf Scholz është tërhequr përsëri kundër kërkesave të Ukrainës për avionë luftarakë për të zmbrapsur pushtimin e Rusisë, duke u kërkuar vendeve perëndimore të mos i bashkohen një "lufte ofertash" për armë të sofistikuara.

Javën e kaluar, Gjermania njoftoi se do të dorëzojë tanket e saj të betejës Leopard 2 në Ukrainë pas disa javësh presioni nga aleatët e NATO-s dhe Bashkimit Evropian.

“Fakti që sapo kemi marrë një vendim [për dërgimin e tankeve] dhe tashmë debati i radhës [aeroplanët luftarakë] po ndizet në Gjermani – kjo duket thjesht e pavlerë dhe minon besimin e njerëzve në vendimet e qeverisë,” tha Scholz.

Zëvendësministri i Jashtëm i Ukrainës, Andriy Melnyk, i ka bërë presion Gjermanisë për dhjetëra avionë të saj luftarak Tornado dhe i kërkoi komunitetit ndërkombëtar që t'i bashkohet një "koalicioni të avionëve luftarakë" për vendin e tij.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy u kërkoi përsëri vendeve perëndimore që t'i sigurojnë vendit të tij më shumë sisteme të armëve të nivelit të lartë në fjalimin e tij të përditshëm të shtunën. Zelenskyy përmendi në mënyrë specifike Sistemin e Raketave Taktike të Ushtrisë (ATACMS).

Rusia javën e kaluar dënoi dorëzimin e tankeve luftarake të NATO-s në Ukrainë, duke e quajtur atë dëshmi "të drejtpërdrejta dhe në rritje" të përfshirjes së Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në luftë.

Udhëheqësi gjerman tha gjithashtu se do të vazhdojë të telefonojë presidentin rus Vladimir Putin, duke theksuar rëndësinë e mbajtjes së një kanali të hapur komunikimi në mënyrë që t'i jepet fund luftës së Rusisë ndaj Ukrainës.

Scholz tha se toni i bisedave ishte "jo i pasjellshëm, por këndvështrimet tona janë natyrisht krejtësisht të ndryshme".

"Dhe unë do të vazhdoj t'i telefonoj Putinit - sepse ne duhet të vazhdojmë të flasim me njëri-tjetrin," tha ai.

Telefonata e fundit me Putinin ishte në fillim të dhjetorit. Udhëheqësi rus tha në atë kohë se linja gjermane dhe perëndimore ndaj Ukrainës ishte "shkatërruese" dhe i bëri thirrje Berlinit të rimendonte qasjen e tij.

Bisedat, tha Scholz, ishin shpesh për "çështje konkrete" si shkëmbimi i të burgosurve, eksportet e grurit ukrainas dhe fati i termocentralit bërthamor Zaporizhzhia.

“Për mua është e rëndësishme që bisedat të vazhdojnë të kthehen në pikën kryesore: si del bota nga kjo situatë e tmerrshme? Kushti për këtë është i qartë: tërheqja e trupave ruse”, tha Scholz në intervistë.

Scholz gjithashtu paralajmëroi se NATO nuk duhet të përfshihet në një luftë me Moskën.

“Një kancelar gjerman që e merr seriozisht betimin e tij në detyrë duhet të bëjë gjithçka për të siguruar që lufta e Rusisë kundër Ukrainës të mos kthehet në një luftë midis Rusisë dhe NATO-s”, theksoi ai, duke shtuar se nuk do të “lejojë një përshkallëzim të tillë”.

Gjermania është donatori i dytë më i madh i pajisjeve ushtarake për Ukrainën pas SHBA-së, sipas Institutit të Kielit për Ekonominë Botërore, përpara fuqive të tjera evropiane si Franca dhe Britania.

Burimi: AL Jazzera

Të fundit