Flash News

Bota

SHBA anulon vizitën e Blinken në Kinë pas gjurmimit të balonit ‘spiun’

SHBA anulon vizitën e Blinken në Kinë pas gjurmimit të

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka shtyrë një udhëtim në Kinë pasi një balonë ‘spiune’ kineze u zbulua duke fluturuar nëpër SHBA. Blinken pritej të takohej me homologun e tij kinez dhe me presidentin Xi Jinping.

Vizita do të kishte ardhur në mes të tensioneve të përkeqësuara midis dy vendeve. Kina ka thënë se balona është përdorur për kërkime meteorologjike dhe ka devijuar nga rruga e saj për shkak të motit të keq.

Zyrtarët amerikanë kanë thënë se janë të bindur se "baloni i mbikëqyrjes" që fluturon mbi SHBA është kinez.

Një deklaratë nga Ministria e Jashtme e Kinës tha se ajo "i vjen keq" për incidentin dhe do të punojë me SHBA për të zgjidhur çështjen.

Vizita e Blinken pritej të bëhej më 5 dhe 6 shkurt. Një zyrtar amerikan i cituar nga Associated Press tha se vendimi për ndërprerjen e papritur të udhëtimit u mor nga Blinken dhe presidenti Joe Biden.

Burimi: BBC

Të fundit