Bota

SHBA do të dërgojë raketa me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë

SHBA do të dërgojë raketa me rreze të gjatë veprimi

SHBA thotë se ndihma ushtarake shtesë për Ukrainën me vlerë 2.2 miliardë dollarë do të përfshijë raketa me rreze të gjatë veprimi të afta për të dyfishuar rrezen e sulmit të saj.

Ai e çon shumën totale të ndihmës ushtarake dhënë Ukrainës në më shumë se 29.3 miliardë dollarë që nga shkurti 2022.

Paketa përfshin bomba me diametër të vogël të lëshuar nga toka (GLSDB) të cilat mund të godasin objektivat 150 km larg.

Por zyrtarët nuk pranuan të tërhiqen nga spekulimet se municionet mund të përdoren për të sulmuar pjesë të Krimesë së aneksuar.

“Kur bëhet fjalë për planet e Ukrainës për operacionet, është e qartë se ky është vendimi i tyre”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Pentagonit, gjeneral brig Pat Ryder.

Rusia aneksoi ilegalisht Gadishullin e Krimesë në vitin 2014 dhe e konsideron atë pjesë të territorit të saj. Por është vënë nën zjarr sporadik nga forcat ukrainase në muajt e fundit.

Vendet perëndimore kanë përjashtuar në mënyrë të përsëritur mundësinë e ofrimit të Ukrainës me armë sulmuese – si avionë luftarakë – të cilat ajo mund t'i përdorë për të goditur vetë Rusinë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky falënderoi SHBA-në dhe presidentin Joe Biden për ndihmën shtesë.

Burimi: BBC

 

Të fundit