Bota

SHBA përgatit paketën e re të ndihmës për Ukrainën, 2 mld dollarë armatime

SHBA përgatit paketën e re të ndihmës për

Shtetet e Bashkuara janë duke përgatitur më shumë se 2 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën që pritet të përfshijë raketa me rreze më të gjatë veprimi për herë të parë, si dhe municione dhe armë të tjera, kanë bërë me dije dy zyrtarë amerikanë, shkruajnë mediat e huaja.

Ndihma pritet të shpallet brenda kësaj jave, thanë zyrtarët. Gjithashtu pritet të përfshijë pajisje mbështetëse për sistemet e mbrojtjes ajrore Patriot, municione të drejtuara me saktësi dhe armë antitank Javelin, shtuan ata.

Një nga zyrtarët tha se një pjesë e paketës, që pritet të jetë 1,725 ​​miliardë dollarë, do të vinte nga një fond i njohur si Iniciativa e Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës (USAI), e cila lejon administratën e presidentit Joe Biden të marrë armë nga industria dhe jo nga rezervat e armëve amerikane.

Fondet e USAI-t do të shkojnë për blerjen e një arme të re, bombën me diametër të vogël të lëshuar nga Toka (GLSDB), e cila ka një rreze veprimi prej 150 km. SHBA ka hedhur poshtë kërkesat e Ukrainës për raketën ATACMS me rreze 300 km.

Gama më e madhe e bombës rrëshqitëse GLSDB mund t'i lejojë Ukrainës të godasë objektivat që kanë qenë të paarritshme dhe ta ndihmojë atë të vazhdojë të shtypë kundërsulmet e saj duke e ndërprerë Rusinë më tej pas linjave të saj.

GLSDB udhëhiqet nga GPS, mund të mposht disa bllokime elektronike, është i përdorshëm në të gjitha kushtet e motit dhe mund të përdoret kundër automjeteve të blinduara, sipas SAAB, kompania me bazë suedeze që prodhon armën me Boeing.

SHBA i ka dërguar Ukrainës ndihmë sigurie me vlerë rreth 27.2 miliardë dollarë që nga pushtimi i Rusisë më 24 shkurt të vitit të kaluar. Rusia e quan pushtimin një "operacion special".

Burimi: AL Jazzera

Të fundit