Flash News

Bota

SHBA rrëzon balonin ‘spiun’ kinez, reagon ashpër Pekini

SHBA rrëzon balonin ‘spiun’ kinez, reagon ashpër Pekini

SHBA ka rrëzuar balonën kineze për të cilën thotë se ka spiunuar në objektet kryesore ushtarake në të gjithë Amerikën. Departamenti i Mbrojtjes konfirmoi se avionët e tij luftarakë rrëzuan balonën mbi ujërat territoriale të SHBA.

Ministria e Jashtme e Kinës shprehu më vonë një notë proteste "kundër përdorimit të forcës nga SHBA për të sulmuar avionët civilë pa pilot".

Zyrtarët e mbrojtjes i thanë mediave amerikane se mbetjet ranë 14 metra nën ujë, më cekët se sa prisnin, pranë Myrtle Beach, Karolina e Jugut.

Në një deklaratë të Pentagonit, një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane tha se "ndërsa ne morëm të gjithë hapat e nevojshëm për t'u mbrojtur kundër grumbullimit të informacionit të ndjeshëm të balonës së vëzhgimit të PRC [Kinës], fluturimi i balonës së mbikqyrjes mbi territorin e SHBA ishte me vlerë të inteligjencës për ne. Ne ishim në gjendje të studionim dhe kontrollonim balonën dhe pajisjet e saj, të cilat kanë qenë të vlefshme.

Presidenti i SHBA Joe Biden kishte qenë nën presion për të rrëzuar balonën që kur zyrtarët e mbrojtjes njoftuan për herë të parë se po e gjurmonin atë të enjten.

Pas rrëzimit të balonës, Biden tha: "Ata e rrëzuan atë me sukses dhe unë dua të komplimentoj aviatorët tanë që e bënë atë".

Në një deklaratë disa orë më vonë, Ministria e Jashtme kineze tha: "Pala kineze ka informuar në mënyrë të përsëritur palën amerikane pas verifikimit që anija ajrore është për përdorim civil dhe ka hyrë në SHBA, ishte plotësisht një incident".

Zbulimi i balonës shkaktoi një krizë diplomatike, me Sekretarin Amerikan të Shtetit Antony Blinken që anuloi menjëherë udhëtimin e kësaj fundjave në Kinë për "aktin e papërgjegjshëm". Autoritetet kineze kanë mohuar se ishte një balonë ‘spiune’.

Zyrtarët e mbrojtjes zbuluan gjithashtu të shtunën se baloni kishte hyrë fillimisht në hapësirën ajrore të SHBA më 28 janar pranë ishujve Aleutian, përpara se të lëvizte në hapësirën ajrore kanadeze tre ditë më vonë dhe të rihynte në SHBA më 31 janar.

Burimi: BBC

Të fundit