Flash News

Bota

Shkon në mbi 2500 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Shkon në mbi 2500 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri nga tërmeti shkon në më shumë se 2500, raporton BBC.

Numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri është rritur në të paktën 2,509 pas një tërmeti të fuqishëm 7.8 ballë me epiqendrën e tij në Turqinë jugore herët të hënën.

Numri i përgjithshëm i të plagosurve në Turqi dhe Siri u ngjit në 12,136 të hënën.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve në Siri u rrit në 968. Agjencia shtetërore e lajmeve e Sirisë SANA raportoi 538 në zonat e kontrolluara nga qeveria dhe grupi "Helmetat e Bardha", i njohur zyrtarisht si Mbrojtja Civile e Sirisë, raportoi 430 vdekje në zonat e kontrolluara nga opozita.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve në Turqi është rritur në 1,541, sipas nënpresidentit të Turqisë Fuat Oktay. Tani ka 9,733 persona të plagosur në Turqi, tha gjithashtu Oktay.

Turqia ka të paktën 9,733 dhe Siria ka 2,403 të lënduar pas tërmetit shkatërrues.

Të fundit