Flash News

Bota

Zelenskyy: Beteja në lindje të Ukrainës po bëhet më e ashpër, situata e vështirë

Zelenskyy: Beteja në lindje të Ukrainës po bëhet më e

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka paralajmëruar se situata në vijën e frontit lindor po bëhet më e ashpër, me Rusinë që hedh gjithnjë e më shumë trupa në betejë për të shkatërruar mbrojtjen e Ukrainës.

Ndërsa një aksident në një termocentral në rajonin jugor të Odesa la gati 500,000 shtëpi pa energji elektrike.

“Shpesh më është dashur të them se situata në front është e vështirë dhe po bëhet më e ashpër dhe është sërish ajo kohë. Pushtuesi po vendos gjithnjë e më shumë nga forcat e tij për të shkatërruar mbrojtjen tonë,” tha Zelenskyy.

Trupat ruse, të cilat kanë bërë presion për një fitore të rëndësishme në fushëbetejë pas disa muajsh pengesa, janë përpjekur të mbyllin kontrollin e tyre në qytetin e Bakhmut dhe po përpiqen gjithashtu të kapin qytetin e afërt të minierave të qymyrit Vuhledar, gjithashtu në rajonin lindor të Donetsk.

Luftimet rreth Bakhmutit kanë qenë të kushtueshme për Rusinë për sa i përket jetëve të ushtarëve, pranoi Kremlini.

Ndërkohë, zyrtarët ukrainas raportuan bombardimet e vazhdueshme në rajonet Chernihiv, Zaporizhia, Dnipropetrovsk, Kharkiv, Luhansk, Donetsk dhe Mykolaiv.

Franca, Italia dhe Shtetet e Bashkuara kanë premtuar të gjitha dërgesa të reja armësh në Ukrainë dhe Kievi, ndërsa shpreh mirënjohjen e tij për armët e premtuara, tashmë po bën presion për më shumë, përfshirë avionët luftarakë.

Ndërkohë, kancelari gjerman Olaf Scholz tha në një intervistë se kishte marrëveshje që armët e furnizuara nga Perëndimi nuk do të përdoren për të sulmuar territorin rus.

"Ka një konsensus për këtë pikë," tha kancelari Olaf Scholz.

Burimi: AL Jazzzera

Të fundit