Flash News

Bota

Zjarr në një klub nate në Spanjë, të paktën 13 viktima

 Zjarr në një klub nate në Spanjë, të paktën 13

Të paktën 13 persona kanë vdekur nga zjarri në një klub nate në qytetin juglindor të Murcias.

Zjarri shpërtheu në klubin Fonda Milagros në zonën Atalayas, rreth orës 06:00 me orën lokale (04:00 GMT).

Shërbimet e urgjencës janë në kërkim të personave të zhdukur në lokal. Ata kanë paralajmëruar se numri i viktimave mund të rritet ende.

Diego Seral, nga policia kombëtare, i tha kanalit televiziv spanjoll RTE se vendndodhja e 15 personave ishte ende e panjohur. Ai kishte thënë më herët se "dëmtime të konsiderueshme strukturore" shkaktuan shembjen e klubit të natës.

Sipas gazetës La Verdad de Murcia, një grua 28-vjeçare, e cila nuk është gjetur, i dërgoi një mesazh zanor nënës së saj kur kishte filluar zjarri, duke thënë: “Mama, të dua, do të vdesim. "

Ajo kishte dalë me partnerin e saj dhe disa miq nga qyteti i afërt i Caravaca de la Cruz.

Zjarrfikësit më në fund arritën të hyjnë në ndërtesë rreth orës 08:00 dhe zbuluan katër trupa, pastaj dy të tjerë rreth 40 minuta më vonë. Ata vazhduan të gjenin trupa ndërsa kontrollonin ambientet e Fonda Milagros.

 

Të fundit