Flash News

Ditari i Maxhorancës

Balla: Javën e ardhshme mbahet Konferenca e Parë Ndërqeveritare mes Shqipërisë dhe BE-së

Balla: Javën e ardhshme mbahet Konferenca e Parë Ndërqeveritare

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, deklaroi nga foltorja e Kuvendit se është arritur një dakordësi mes 27 vendeve anëtarë të Bashkimit Evropian, për të mbajtur javën e ardhshme Konferencën e Parë Ndërqeveritare mes Shqipërisë dhe BE-së.

Balla theksoi se tashmë mbajtja e konferncës së parë është fakt, pas arritjes së marrëveshjes mes vendeve të unionit.

“Kërkova fjalën për të ndarë një lajm të rëndësishëm sa i përket rrugëtimin tonë drejt anëtarësimit në BE që ka të bëjë me faktin se ka një dakordësi të plotë mes 27 endeve anëtare të BE për të mbajtur javën e ardhshme Konferencën e Parë ndërqeverisë mes Shqipërisë dhe BE. Është një moment i rëndësishëm, kjo pas komunikimeve të disa orësh të parlamenteve anëtare. Sapo është larguar edhe ambasadori i Çekisë me të cilin pata mundësinë të zhvilloj një komunikim. Dakordësia politike tashmë është arritur dhe mbajtja e Konferencës Ndërqeveritare tashmë javën e ardhshme është fakt”, shtoi Balla.

Ndërkohë, pak më parë edhe presidenti francez Emmanuel Macron deklaroi se Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut kanë arritur një gjuhë kompromisi mes tyre për zgjidhjen e vetos, në mënyrë që t’i hapet rrugë çeljes së negociatave si për Shkupin edhe për Tiranën.

Të fundit