Flash News

Ditari i Opozitës

Bojkoti i studentëve të mjekësisë, Berisha: Solidarizohem! Nuk është zgjidhja kontrata, zgjidhja është rritja e rrogave

Bojkoti i studentëve të mjekësisë, Berisha: Solidarizohem!

Studentët e mjekësisë e kanë nisur këtë fillim viti akademik me protesta të cilat erdhën pas vendimit të qeverisë që i detyron ata të punojnë 5 vite në vend, dhe më pas të të marrin diplomën.

Për këtë ka reaguar dhe kreu i PD-së, Sali Berisha, i cili në një deklaratë nga selia blu, shprehet se solidarizohet me studentët e mjekësisë pasi ky vendim është shkatërrim i sistemit të shëndetësisë.

"Universitetet e vendit hapen sot në kushtet kur autonomia e tyre është asgjësuar plotësisht.

Kur qeveria ka vendosur kontroll të plotë nëpërmjet bordeve korruptive mbi universitetet dhe autonominë e tyre.

Një akt tjetër i shëmtuar, totalitar, i pashembullt në Europë, është vendosja e detyrimeve ndaj studentëve të mjekësisë për të firmosur rikthimin e shpenzimeve nëse pas diplomimit, nuk pranojnë të punojnë në vendin e tyre.

Ky është akt totalitar, akt i cili nuk ekziston në asnjë vend tjetër.

Ky është akt shkatërrimtar për sistemin e shëndetësisë në Shqipëri.

Ky akt ka bërë që qindra e qindra studentë, ekselentë ndër të tjerë, t’u drejtohen universiteteve të Europës, për diplomim në fushën e mjekësisë.

Qindra e qindra të tjerë u janë drejtuar universiteteve private. De facto është shkatërrimi i Fakultetit të Mjekësisë dhe sistemit të shëndetësisë në të ardhmen.

Sot, studentët e mjekësisë kanë bojkotuar mësimin. Solidariteti im është i plotë me ta.

U bëj thirrje mjekëve dhe infermierëve në mbarë vendin të solidarizohen me studentët. Të mos harrojnë se sot janë ata, por nesër duhet të zëvendësohen nga ata që po ikin.

Nesër pra, spitalet tona do mbeten bosh. Nesër kujdesi shëndetësor do të vuajë shumë më tepër se sot. Se detyrimi i studentëve për të firmosur kontratë është një akt tipik totalitar diktatorial.

Unë u bëj thirrje studentëve të universiteteve të solidarizohen me studentët e mjekësisë, të mos pranojnë këtë vendim absurd që synon të kontrollojë ëndrrën dhe vullnetin e tyre.

Nuk është zgjidhja kontrata, zgjidhja është rritja e rrogave. Rritja dhe vetëm rritja e rrogave!

Nëse qeveria do shkurtonte shpenzimet e tmerrshme të Edi Ramës dhe qeveritarëve të tjerë, ato do mjaftonin për dyfishimin, trefishimin e rrogave të mjekëve.

Mjekët duhet të paguhen që të japin shërbimet e duhura dhe të qëndrojnë.", ka thënë Berisha.

Të fundit