Flash News

Ditari i Opozitës

Dash Shehi: Shteti është palë me korrupsionin, ‘tepsia’ publike dahet me tendera e PPP

Dash Shehi: Shteti është palë me korrupsionin,

Kreu i LZHK-së dhe deputeti opozitar, Dashamir Shehi, e cilësoi të vështirë situatën me korrupsionin në Shqipëri.

I ftuar në studion e “Open” në News 24, Shehi tha se korrupsioni ka hyrë në çdo nivel dhe se ‘tepsia’ publike po ndahet me tendera dhe PPP. Shehi përmendi raste të korrupsionit duke filluar nga niveli më i ulët e deri tek më i larti.

Deputeti shtoi se shteti në Shqipëri është bërë palë me korrupsionin.

“Jemi shumë më keq. Sasia e parave korruptive që qarkullon vjen duke u rritur. Këtu rritet volumi, njëkohësisht masa korruptive, por edhe përqindja në njëfarë mënyrë. Korrupsioni ka qenë në Shqipëri, por kurrë në këto nivele që është sot.

Sot tepsia publike ndahet me tendera e PPP dhe është bërë kapilar korrupsioni, fillon nga nëpunësi i tatimeve që hyn tek dyqani dhe e ndan bashkë me pronarin, atë që duhet t’i paguajë shtetit shqiptar.

Pra po flas për historitë e përditshme, nga polici i zonës që duhet të vejë rregull është bërë vetë si gjysmë biznesmeni, e bën sikur nuk i sheh kamerat e vendosura mes qytetit. Korrupsion ka edhe mes Londrës, në Amerikë, por shteti i është kundërvënë dhe herë fiton dhe herë jo. Por në Shqipëri është bërë palë me korrupsionin.

Tek ne, të ndershmit janë trembur…Ka ardhur dita për një përmbysje të madhe. Me këto ritme rezultati është i frikshme, që t’i afrohemi Europës duhet të zbresim 50 numra, këtu nuk ka asnjë shenjë. Kosova e ka bërë është më ndryshe dhe ka përmirësim”, u shpreh Shehi.

Të fundit