Flash News

Ditari i Opozitës

Deklaratat e Ramës me ndërtuesit, Bardhi: SPAK ta marrë seriozisht hetimin për shpërdorim detyre

Deklaratat e Ramës me ndërtuesit, Bardhi: SPAK ta marrë

Kreu i grupit parlamentar të PD, Gazment Bardhi përmes një postimi në Facebook ka reaguar lidhur me deklaratën e kryeministrit Rama gjatë takimit me ndërtues, i cili i akuzoi për evazion fiskal.

Bardhi shkruan se Rama sot ka bërë një deklarim të vlefshëm për SPAK-un, pasi sipas tij ai ka dijeni që në biznesin e ndërtimit ka evazion fiskal, si edhe e ka lejuar të ndodhë.

Bardhi thotë se SPAK duhet ta marrë seriozisht hetimin e kryeministrit për “shpërdorim detyre”.

“Edi Rama ka bërë sot një deklarim të vlefshëm për SPAK-un. Kryeministri e di që në biznesin e ndërtimit ka evazion fiskal dhe jo vetëm e ka lejuar të ndodhë, por ka bashkëpunuar për rritjen e evazionit duke u dhënë leje të reja ndërtuesve që fshehin të ardhurat.

Kush fsheh 5 mijë, 6 mijë, 7 mijë, 8 mijë euro m2 shitje? Nuk ka asnjë dyshim që ndërtuesit e tij të preferuar, të cilët, disa i ka shpallur investitorë strategjikë për resorte në bregdet, disa i pajis me leje për kulla. Në të gjitha rastet është firma e Edi Ramës. Dhe është koha që SPAK ta marrë seriozisht hetimin e kryeministrit për shpërdorim detyre përmes lejimit me mosveprim të evazionit fiskal!”, ka shkruar Bardhi.

Të fundit