Flash News

Ditari i Opozitës

Sulmi terrorist në Kosovë, Berisha: Serbia kishte në plan aneksimin e veriut

Sulmi terrorist në Kosovë, Berisha: Serbia kishte në plan

Kryedemokrati Sali Berisha komentoi sulmin terrorist të agresorëve serb në veri të Kosovës.

I ftuar në emisionin “Quo Vadis”, Berisha u shpreh se Beogradi kishte projektuar një skenar të kobshëm gjakderdhës duke futur territorin e Kosovës një ushtri të armatosur me anëtarë nga Serbia dhe mercenarë rus.

Berisha tha se Serbia kishte në plan aneksimin e veriut të Kosovës.

“Mendoj se me datën 24 shtator ka ndodhur ngjarja më e rëndë në fushën e sigurisë, që nga viti 1999 gjer sot. Me 24 shtator në Banjskë të Zveçanit, Aleksandër Vuçiç, Vulin dhe stabishmenit aktual i Beogradit kishin projektuar një skenar të kobshëm gjakderdhës, kishin futur, armatosur, një grup terroristësh të përbërë nga serbë të ardhur nga Serbia ushtarakë, nga serbë lokalë, terroristë lokalë, thuhet edhe mercenarë rusë apo mercënarë të Ëagner.

Ky skenar kishte si synim kryesor një kryengritje të serbëve lokalë, për ç’ka ishin futur dhe lloj e lloj armë të ndryshmë, për ç’ka edhe ushtria serbe qëndronte në kufi për të hyrë në mbështetje të tyre, ‘de-facto’ aneksimin e veriut të Kosovës. Kjo ishte aventura më e rrezikshme që nga viti ’99, pasi çdo sulm nga jashtë, ndaj Kosovës, nga cilido qoftë është sulm ndaj NATO-s dhe do sillte kjo një konflikt, si një projekt i Putin, në rajonin tonë”, tha Berisha.

Të fundit