Flash News

Ditari i Opozitës

Korreshi ironizon qeverinë: Bujqësia nuk zgjidhet me “selfie”

Korreshi ironizon qeverinë: Bujqësia nuk zgjidhet me

Deputeti demokrat Saimir Korreshi foli nga foltorja e Kuvendit për bujqësinë dhe problematikat e saj në Lushnje.

Korreshi nuk i kuresu ironitë ndaj qeverisë kur tha se ndihmuan shumë në reklamimin e bujqësisë, por problemet e kësaj të fudit nuk zgjidhen me “selfie”.

“Mirë do ishte mos të kishin vajtur ata (fermerë) të PS, të kishin dalë dhe nga anët tona, se ka njerëz që jetojnë në këtë shtet dhe që nuk janë nga PS. Ka tre ditë që fermerët dalin në arë për selfie dhe nuk vaditet toka. Prapë se prapë nuk po i shesin dot, dhe grurin dhe misrin. O na tregoni si ndodh që kur bën selfie të ecë situata, ose nuk kemi gjë në terezi. Akoma grurin e kemi nëpër magazinë, nuk është shitur sepse duhet të pyesni sa është kuintali. Iku gruri erdhi misri… Pyesin nga Lushnja, ore kush i mori këto subvencionet?

Pse u ndanë tollonat e naftës vetëm një ditë para zgjedhjeve, ka dhe një kallëzim nga unë për këtë? Verifikojeni! Bujqësia është në ditën e saj më të zezë. U ftoj të dilni një ditë me mua që të shikoni situatën.

Dhe këto inputet nga Tirana, po si ka mundësi që si fiton një lushnjar?!…  Dhe një këshillë për ministrin e Lushnjes, tani që u bë Ministër (i referohet Taulant Ballës), se ne jemi si të trembur vetë, ne nga Lushnja, nuk ka nevojë të na bërtisni me policë rrugëve”, tha ai.

Të fundit