Flash News

Ditari i Opozitës

Meta: Basha ka ardhur në politikë si një njeri i infiltruar

Meta: Basha ka ardhur në politikë si një njeri i infiltruar

Kreu i PL, Ilir Meta ka komentuar heshtjen e ish kreut të PD, Lulzim Basha për skandalin McGonigal.

I ftuar në News 24, Meta tha ish-kryedemokrati mund të jetë shantazhuar me një dosje nga Rama dhe McGonigal dhe më 17 maj iu dorëzua kryeministrit pasi nuk e mbajti dot presionin.

“Përsa i takon zotit Basha, mendoj se dhe nuk është detyra ime të merrem me të, sepse nuk e meriton vëmendjen time, por për këtë personazhin e FBI-së, i referohem gjithnjë pas 17 majit, pra raporti Rama-Basha është më i hershëm nga ky takim. Pra Edi Rama ka pasur disa të dhëna që ja ka dhënë këtij personit të SHBA-së dhe Basha nuk e di i ka pasur apo nuk i ka pasur atom bi supe, por u tregua i dobët dhe nuk e mbajti dot presionin. Ka ardhur ambasador dhe më ka thënë kemi probleme dhe kemi shqetësime për financime me para ruse të PD-së.

Këtë e ka thënë edhe Berisha. Njëkohësisht duke iu referuar edhe shkrimit të Mother Johns. Unë nuk e kam marrë fare seriozisht këtë çështje, pasi pas historisë së PD-së sajuan edhe një histori për mua. Procesi eci më pas me zhvillime të tjera dhe dal në konkluzionin që Basha ose ka pasur probleme, ose u dorëzua pa pasur probleme. Pra 17 maji ishte një dorëzim te Rama. Basha që në fillim kam menduar se ka qenë një i infiltruar në politikë, nuk e di njeri i Ramës apo jo, por besoj se është i infiltruar”, u shpreh Meta.

 

Të fundit